...................
...................
ADİGEY DEVLET BAŞKANI PREZİDYUM ÜYESİ
Haber Merkezi
Adige Mak, 03 Aralık 2008
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................
Rusya Federasyonu (RF) Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, 1 Aralık 2008'de imzalamış olduğu bir karar ile "RF Devlet Konseyi (Sovyeti) Başkanlık Divanı'nı (Prezidyum'u)" oluşturdu. Karar gereği P. L. Patov (Saratov Oblastı Valisi), P. V. Kopin (Çukotka Özerk Okrugu Valisi), M. A. Men (İvanovska Oblastı Valisi), İ. F. Mihalçuk (Arhangelsk Oblastı Valisi), V. V. Nogovits (Buryatya Cumhuriyeti Devlet Başkanı), A. K. Thak'uşın (Adigey Cumhuriyeti Devlet Başkanı) ve A. V. Filippenk (Hantı-Mansi Özerk Okrugu Valisi) RF Devlet Konseyi Başkanlık Divanı üyeleri oldular.

Aslan Thak'uşın:

"RF Başkanlık Divanı üyeliğine ilk kez Adigey'den bir temsilci alınmış oldu. Divan'da bulunacak olmamız hem Adigey ve hem de RF açısından önem taşıyor, bunun yararı görülecektir"
dedi.


Bir anımsatma: RF Devlet Başkanı Federasyon Konseyi Başkanlık Divanı'nı (Prezidyumu), Konsey üyeleri arasından  kendisi oluşturuyor. Divan, RF içindeki yedi büyük okrugu (çevreyi/шъолъыр) temsilen  yedi üyeden oluşur. Adigey, merkezi Rostov kenti olan  Güney Federal Okrugu'na bağlı 13 regiondan (birimden) biridir. Prezidyum'un görevi, Devlet Konseyi çalışma planlarını hazırlamak ve kararları uygulamaya koymaktır.