...................
...................
SORULAR İNTERNET YOLUYLA YANITLANIYOR
HUT Nafset

Adige Mak, 05 Aralık 2008
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................
Dün, 4 Aralık günü, AC Devlet Başkanı Aslan Thak'uşın bir one line (internet) konferansına katıldı. Devlet Başkanı, sorulan soruları internet üzerinden yanıtladı ve konferansa başlamadan önce, sorulacak her soruyu yanıtlamaya hazır olduğunu açıkladı. Devlet Başkanına ilk soru Tahtamukay rayonu Yablonovski beldesinden (poselk) geldi. Beldenin süprüntü içinde olduğu, sokakların çöp birikintilerinden geçilmez olduğu, geceleri sokak lambalarının yanmadığı söylendi. Aslan Thak'uşın durumu bildiğini, yöneticilerin değiştirileceğini ve sorunun kısa sürede giderileceğini söyledi. Ardından üç cumhuriyetin-Adigey,Karaçay-Çerkesya ve Kabardey-Balkarya'nın-tek bir cumhuriyet halinde birleştirilmesi konusu kendisine iletildi.Devlet Başkanı böyle şeyler duymadığını,böyle bir  birleşmeye Adigey'in katılmayacağını söyledi.

AC Devlet Başkanına toplam 69 soru yöneltildi, soruların her birini eksiksiz yanıtladı. Konferans bitiminde, yıl sonunda genel bir değerlendirme yapılmasının yararlı olacağına inandığını söyledi. Başkan, sorulan soruların daha çok ekonomik içerikli olduğunu, en ilgincinin de üç cumhuriyetin birleştirilmesi içerikli soru olduğunu, böyle bir soru beklemediğini, sonuç olarak konferansa katılanların her birine ayrı ayrı teşekkür ettiğini söyledi.

AC Devlet Başkanı Aslan Thak'uşın'a sorulan soruları ve yanıtlarını, 6 Aralık Cumartesi günlü Adige Mak gazetesinde geniş bir biçimde yayınlayacağız.