...................
...................
DOĞA KORUMA GÖRÜŞMELERİ YAPILDI
THARKOHO Adam

Adige Mak, 12 Aralık 2008
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................
Adigey Cumhuriyeti (AC) Devlet Başkanı Aslan Thak’uşın ile Rusya Doğa Koruma Kurumu (Росприроднадзор) Güney Federal Okrugu Kolu Başkanı Vyaçeslav Teminkov, 8 Aralık 2008 günü Maykop’ta bir araya geldiler ve bir görüşme yaptılar. Görüşme sonunda,V.Temnikov, ”Adigey’de turizm ve çeşitli spor dallarının geliştirmesi için artık bir çok konuda yardımda bulunma olanağına sahibiz. Ancak sizin de  kültürel yapıtlarınızı/tarihsel mirası ve doğal çevrenizi korumanız, onların zarar görmelerini önlemeniz gerekiyor. Önde duran bu tür önemli konuları görüşmek ve çözüm yollarını  araştırmak amacıyla AC Başkanı ile bir araya geldim, önemli konularda görüş birliğine vardık, kendi payıma görüşmeden memnun ayrıldığımı belirtmeliyim” dedi.

Aslan Thak’uşın
da şunları söyledi:”Görüştüğümüz konularda bir işbirliği için de bir engel yoktur.Ana sorun, yol yapımı ve diğer altyapı çalışmalarında (özellikle en kritik yöremiz olan Maykopski rayonumuzda) doğal çevreye zarar vermeden, yasalara uygun bir biçimde sorunları çözmektir. Sonuç olarak görüşmemiz yararlı geçmiştir”.

AC Devlet Başkanı, Rusya Doğa Koruma Kurumu’nun Adigey Şubesi Başkanının görevden alındığını,yerine daha özveriyle çalışacak yeni adaylar üzerinde durulduğunu söyledi.