...................
...................
KONUT ONARIMLARI SÜRÜYOR
YELBEŞE Ruslan (Елбэшэ Руслъан)

Adige Mak, 10 Aralık 2008
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................
Toplu konut alanında  yapılan onarım ve yenilenme çalışmalarında kullanılmak üzere, Rusya Federasyonu Fonu’ndan 4 yıl süreli olarak ve ilk parti olarak 90 milyon Ruble, 2008 yılı Haziran ayında cumhuriyetimize gönderilmişti. “Maykop kenti”,  “Adigekale” ve “Koşhabl rayonu”nda bulunan çok daireli konutların ana onarımlarının yapılmakta olduğu gazetemiz aracılığıyla sizlere duyurulmuştu (Bkz.  “Özel konutlar onarılıyor”, Haberler, 14 Kasım 2008, CircassianCanada).

Konut onarımı konusunda Kasım ayında Fon’dan cumhuriyetimize gönderilen yeni tahsisatın nasıl kullanılacağını öğrenmek üzere, geçen gün  AC Toplu Konut İdaresi Başkanı Sıhatbıy Carıme ile bir görüşe yaptık.

Açıklamaya göre, ilk gönderilen tahsisat gereği yapılması gereken işler henüz tamamlanabilmiş değil, ancak yıl sonuna değin çalışmalar kesinlikle tamamlanacak.

Örneğin Adıgekale kentinde çok daireli 9 konutun/apartmanın onarımı hedeflenmişti, şu an 7 konutun yenilenme işi tamamlandı, 2 konutun onarımı da tamamlanmak üzere.


Koşhabl
rayonunda 14 konutun 3’ü tamamlanmış durumda.


Başkent Maykop’ta onarılmakta olan  99 konutun hiçbiri henüz iskana açılmış değil. 10-15 konutun işleri tamamlanmış durumda, ama işlerin bitirildiğine ilişkin belgeler henüz ilgili Daire’ye ulaşmış değil.

“Rayonlarda yapılan işlerde ciddi çalışmaları saptanan müteahhitler var. İkinci parti çalışmalarda bunlara öncelikli olarak iş vereceğiz. İşi savsaklayan müteahhitlere iş önersinde bulunmayacağız” dedi Daire Başkanı S. Carıme.

Yine Sıhatbıy Carıme’nin söylediğine göre, Fon’dan ikinci parti  olarak gönderilen 162 milyon Ruble para sadece Giaginski (Cece) rayonuna değil, AC’nin diğer 8 belediyesine de tahsis edildi. Önümüzdeki yıl toplam 166 çok daireli konut onarılmış olacak.