...................
...................
ADİGECE ÖĞRENEN ÖĞRENCİLER KARŞILANDI
DAVTE Anjel

Adige Mak, 19 Aralık 2008
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................
Dün, 18 Aralık günü, Adigey Devlet Üniversitesi Dilbilimi ve Kültür Fakültesi, Adigece öğrenmekte olan Krasnodar kentindeki Kuban Devlet Üniversitesi Coğrafya Fakültesi öğrencilerini konuk etti. 30 kişilik konuk öğrenci grubu Üniversitemiz dışında Maykop'un değişik yerlerini de gezdi.

Öğrencileri Dilbilimi ve Kültür Fakültesi Dekanı tarihçi Ashad Çırğ (К1ыргъ Асхьад) karşıladı ve onlara kılavuzluk etti. Ashad bu tür birlikteliklerin  yararını ve konukları tanımaktan  memnun kaldığını belirtti.

Ardından AC Toplumsal Bilimler Enstitüsü Başkanı Batırbıy Bırsır bir konuşma yaptı ve böylesine birlikteliklerin çoğalmasını dilediğini, Adigece'nin öğrenilmekte olmasından  sevinç duyduğun ve dil öğrenmenin ulusları yakınlaştırdığını vurguladı.

Toplantıda konuklar da söz aldılar. Öğrenciler  Adigece olarak kendi üniversitelerine, hocalarına ve kendi öğrencilik yaşamlarına ilişkin kısa konuşmalar yaptılar.

Konuklar 4 ve 5'inci sınıf  üniversite öğrencilerinden oluşuyorlardı. Öğrencilerin izlediği öğrenim  programı,  Adige dili dışında,  Kuzey Kafkasya halklarının tarih ve  coğrafyasını da kapsıyor.


Krasnodar
'dan gelen bu öğrencilerin Adigece öğretmeni Aminet Traho'nun söylediğine göre, öğrenciler Adigece’yi ilgi göstererek öğreniyorlar, sesleri de iyi telaffuz ediyorlar. İlk sınıflarda biraz bir zorluk çektikler, ama şimdi daha hızlı ve daha seri bir biçimde Adigece’yi  okuyabiliyorlar.

Önümüzdeki dönemlerde de öğrencilerle sık sık bir araya gelinmesine karar verildi.