...................
...................
MAYKOP’TA ADİGE KAHRAMANLIK ANITI DİKİLECEK
Haber Merkezi

Adige Mak, 19 Aralık 2008
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................

Yüzyıllar boyunca Adige yurdunu saldırganlara karşı yiğitçe ve özveriyle savunmuş olan kahramanlarımızın anılarını yaşatma ve onlara saygı amacıyla dikilecek olan ulusal anıtın yeri, prosedüre (yasaya) uygun bir biçimde belirlenmiştir.

Adigey Cumhuriyeti Devlet Filarmonisi (Müzik Kurumu) karşısındaki 900 metrekarelik boş alan, bu amaçla  Adigey Kültür Bakanlığı mülkiyetine verildi. Burası Maykop’un Piyonerski caddesindeki 221 nolu müstakil parseldir. Maykop belediyesi, ulusal anıt kompleksinin inşa edileceği yerin Kültür Bakanlığı'na verildiğine  ilişkin belgeleri  tamamlayıp imzalamıştır.

Anıt konusu birkaç yıldan beri konuşulan bir konuydu. Anıtın dikilmesi işinde, sivil toplum kuruluşumuz olan Adige Khase (Адыгэ Хасэ) örgütü başı çekti. Anıtın nasıl olması gerektiği konusu da cumhuriyetimiz yetkili kurullarında görüşüldü. Çalışmalar bu alanda bir uzman kişi olan Abdullah Bırsır’ın hazırladığı bir proje üzerinden  yürütülmektedir.

Arsa ve proje hazır durumda, şimdi iş, anıtın inşası  için gerekli paranın bulunmasına kaldı. Okuyucularımızı bundan sonraki gelişmeler konusunda da bilgilendirmeyi sürdürdüreğiz.