...................
...................
“AŞEMEZ” TÜRKÜLERİ KAFKASYA’DA SÖYLENMEYE BAŞLANDI
MAMIRIKO Nuriyet
(Мамырыкъо Нурыет)
Adige Mak, 19 Aralık 2008
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................

“Küçük öğrencilerimiz tarafından söylenmeye başlanan tarihi şarkılar ve bu şarkıların öyküleri, olup bitmiş olaylar, efsane/söylence ve masallar ile Adige danslarını sevenler, yurt sevgisi ve ulusal anıya, dilin ve geleneğimizin güzel ve örnek değerlerine saygı duyanlar, bu özlemlerini karşılayacak yeni bir topluluğa daha kavuştular. Küçük çocuklardan oluşma “Aşemez” Şarkı Topluluğu, işte bu özlemin karşılığıdır. Topluluk, Adigey Devlet Üniversitesi’nde pedagoji bilimleri doçentleri olan Dr. Asiyet Baste ile Dr. İrina Mitus önderliğinde oluşturuldu.

Aşemez” topluluğu ilköğretim  okulu (
гимназия) öğrencilerinden oluşuyor. Bu öğrencilere üç yıldan beri makama uygun şarkı söyleme kuralları, eski şarkılarımızın tarihsel öyküleri, haç’eş (konuk ağırlama) düzeni ve geleneği, diğer Adige gelenek ve görenekleri, örnek güzellikteki toplumsal  ilişkiler öğretilmeye çalışılıyordu.
“Aşemez” topluluğu, eski şarkılarımızı söyleyen “Jıv” (Жъыу) topluluğunun çalışmalarını izleyerek ve onu örnek alarak kendini geliştirmeye çalışıyordu.

Sonunda, 11 Aralık 2008’de AC Müzikal Okulu salonu “Aşemez” Çocuk Şarkı Topluluğu’nun sesiyle çınladı.Kutlama (Konser), Aşmez Şarkısı ile açıldı. Aşemez’e ilişkin Nart öyküsü de bir çocuk tarafından anlatıldı. Eski şarkıları okuyan öğrencileri, ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin de dikkatle izlemekte olduklarını saptadık, o çocukların büyükleri gibi olmak istediklerini de anladık. Aslında kutlama, daha alt sınıftaki öğrencileri topluluğa katılmaya özendirmek amacıyla düzenlenmişti.

Bu anlamlı kutlamaya hayli kişi katıldı.Kutlamaya ulusal sanat ve kültürden anlayan tanınmış uzmanlarımızdan bazıları, öğretim üyeleri, ana-babalar, Ulusal Kültür Merkezi temsilcileri, “Jıv” Şarkı Topluluğu ve medya mensupları  da katıldılar.

“Aşemez” topluluğu öğretmen ve öğrencilerini iyice coşturan asıl gelişme ise, Adige pşıne’sinin (akordeonunun) çıkardığı hızlı tempolu sesler oldu. Dans müziği ve şarkılar eşliğinde, uyumlu bir biçimde konuk öğretmenler, ana-babalar,bu arada küçücük kızlar bile dans pistine doluştular. ”Aşemez”in beklenen ilgiyi fazlasıyla bulduğunu söyleyebiliriz.

Öğrencilikleri yanında, bir de sanata yönelik ilk adımlarını atmış olan bu küçük öğrencilerimiz, okulun Başkanı Çıç Nuriyet (К1ык1 Нурыет) de kutladı. Öğrencilere birer başarı belgesi verildi. Bu gösterisiyle çocuk topluluğumuz ilk başarılı adımını da atmış oldu.