...................
...................
DANSLARI ÜLKE DÜZEYİNDE ARANAN MİNİKLERİMİZ
Haber Merkezi
Adige Mak, 22 Aralık 2008
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................

Maykop'un "Şpargalka" adlı çocuk topluluğu AC Devlet Filarmonisi'nde sahne aldı. Valeri Vaskavtsov yönetimindeki bu öğrenci topluluğu Moskova, Ukrayna ve diğer yerlerde gösteriler sundu. Topluluk, RF üst yöneticileri karşısında ilk gösterisini sunmuş değil.

Cumhuriyet Filarmonisi'ndeki gösteri boyunca şarkılar söylendi ve yerel danslar sunuldu, değişik oyunlar sahnelendi. Rus minik kız öğrenciler ulusal şarkılarımızı Adigece olarak söylediler. Gerçekten sevindirici bir durum.


"Sanat çocukları bir araya getiriyor ve barışı güçlendiriyor"
  diyor "Şpargalka" topluluğu öğretmenlerinden  Marina Fateyeva. "Filarmoni salonunun seyirciyle dolup taşmış olması, bizi sevindiren  bir oluşum" diyerek sözlerini bağlıyor.

"Şpargalka" Maykop yöresi dans ve müziğini canlandıran güzel bir topluluğa dönüştü"
diyor Maykop kent yönetimi Başkanı Mihail Çerniçenko. "Çocuklarımız geleceğimizdir. Maykop'taki kültür merkezleri ve diğer gösteri merkezlerimizde de böylesine gösterileri sunabilir, sıklaştırabiliriz. Bizler elimizden geldiğince topluluğumuza yeni olanaklar sağlamaya çalışacağız" diyerek sevincini belli ediyor.

Mihail Çerniçenko "Şpargalka" oyuncularına, çocukların ana ve babalarına teşekkürlerini sundu, gösteri bitiminde çocukları kutlayanlar ve çiçek sunanlar sahneyi doldurdu.