KAHRAMANLAR ARAMIZDA YAŞAYACAKLARDIR (ЛIыхъужъхэр егъашIи къытхэтыщтых)

 

SAHİDEKO Nurbıy (САХЬИДЭКЪО Нурбый)
Adige Mak,  13 Aralık 2008
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

   
 

Çocuklar ile gençlerimiz “Kahramanlarımız Aramızda Yaşayacaklardır” adlı AC’nde düzenlenen bir resim yarışmasına etkin bir biçimde katıldılar. AC Kültür Bakanlığı ile AC Kültür ve Sanat Okulları Metodik Dairesi’nin ortaklaşa olarak düzenlediği yarışma 2008-2010 yılları boyunca sürdürülecek. Yarışma, Adigeyli öğrencilerin yurt sevgisini geliştirme amaçlı.

 

AC Resim eğitimi veren okullar öğrencileri ile gençlerin yaptığı resimlerden 278 adeti yarışma düzenleyicilerinin  beğenisini kazanmış durumda. Düzenlemeyi RF Ressamlar Birliği üyesi Ramazan Huaj yönetiyor.

AC Kültür Bakanlığı ilgili Şube Müdürü Bel Şevgen’in açıklamasına göre, gençlerin kendi toprağını ve yurdunu sevmesi, gelenek ve göreneklerini öğrenmesi için bu tür yarışmaların düzenlenmesi devam ettirilecek. Yiğitlik destanı “Nartları”, Adige öykü ve masallarını daha kolay kavramak için, resm sanatı çok  önemli. Resimler, işte bu tür görevleri yerine getiriyorlar.

Setenay Guaşe’ye ilişkin örnek anlatılar, yiğitlik ve yiğitlerimiz, ulusumuzun kutlama günleri ve benzerleri üzerine aralıksız resimler yapılıyor. Böylesine çalışmalar destekleniyor. Sanatsal eğitim veren 16 Adigey okulu yarışmaya katılmış durumda, övgüye değer yapıtlar sunan gençlere takdirnameler verildi. En başarılı sanat okulları arasında Maykop’taki ‘Cumhuriyet Koleji’ de (gimnaziya) bulunuyor.