...................
...................
ALKIŞA GEREKSİNİMİ BULUNMAYAN BİR DANS VE ŞARKI TOPLULUĞU
Haber Merkezi
Adige Mak,  13 Ocak 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................

Kuban Devlet Akademik Kazak Korosu, Yeni yıl ve İsa’nın doğum günü kutlamaları çerçevesinde Maykop’ta geniş katılımlı bir akşam dinletisi sundu. Kar kış ve soğuk demeden sanatseverler “Nalmes’in Evi’”ni (Налмэсым и Унэ )  doldurup dinletiyi zevkle izlediler. Rusya, Ukrayna, Abhazya ve Adigey’in halk sanatçısı, besteci Viktor Zaharçenko yönetimindeki dünyaca ünlü Kazak Korosu sunduğu şarkı ve danslarla bir  nostalji, bir kültürel eğitim ve insanı sanata yönlendirme görevini yerine getirdi, kendi ulusal tarihini başkalarından önce kendin yüceltmen ve saygınlaman gerektiğini, ondan sonra bunların başka diyarlara da sunulabileceğini bize gösterdi bu ünlü Kazak Korosu.

Rusya ve Adigey kıdemli sanatçısı Vladimir Zanizd, oyuncular Sergey Şperov, Yekaterina Kolesiçenko ve Yuli Kolesiçenko kızkardeşler, Dmitriy Korotenko, Ksenya Vişnevskaya, Elena Simuşina, Maykop’ta büyümüş ve sonra Kazak Korosu’na katılmış olan Ludmila Agarkovam, Olga Konyahnam ve başkalarından oluşan koronun şarkılarını dinledikçe, ulusal sanatın nasıl da canlı bir ruh taşımakta olduğunu bir kez daha tanık oluyorsun.

Danslar da ilginçti, hepsi gerçek yaşamdan, Kazak toplum yaşamından alınma. Oyuncular rüzgarla yarışırcasına dans ediyorlar. Maykoplu Tatyana Grinko 15 yıldan beri Kazak Korosu oyuncusu, anlattığına göre, Koro elemanları Adigey ile Krasnodar Kray arasındaki dostluk bağlarını daha da güçlendirmek için ellerinden geleni yapıyorlar. “İslamıy”, “Nalmes” ve “Kafkasya Yıldızları” (Кавказым ижъуагъохэр)  gibi Adige toplulukları geçtiğimiz Aralık ayında Krasnodar’da dinletiler sunmuşlardı. Şimdi de, Kazak Korosu, iadei ziyaret anlamında Maykop’a gelmiş bulunuyor.


İlginç buluşmalar

Kazak Korosu’nun dinleti ve gösterisinin ardından, Maykoplu oyuncular Elena Arefyeva, Olga Konyahina, annesi Raisa, Maykop “Kazaçata” (Казачатэ) çocuk topluluğu yöneticileri Natalya Uvarova, Anatoli Uvarov, AC Besteciler Birliği Başkanı Bayzet Kağazaj (Къэ­гъэзэжь Байзэт) ve diğerleri söyleşilerde bulundular.


“Bu akşam dinletisi bir bayram havasında geçti, oyuncular alkışa boğuldular, her bir şarkı sonunda oyunculara çiçekler sunuldu”
dediler Natalya Uvarova, Olga Konyahina ve Elena Arefyeva .

“Kazak Korosu, ulusal sanata derinlemesine yönelmemiz gerektiğini bize gösterdi, onu örnek almamız gerekiyor. Yeni yılda Adigey topluluklarının da yeni başarılara imza atmalarını bekliyorum”
diyor tarih bilimleri profesörü Dr. Bayzet Kağazaj.