...................
...................
ADİGEY’DE SAVAŞLARDA ÖLEN ASKERLER ANILDI
SEAUH Goşnağo
(Сихъу Гощнагъу)
Adige Mak,  13 Ocak 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................

Maykop’un güneyindeki Tulski beldesi yolu üzerinde, yola yakın bir yerde konaklamakta iken, oradan ayrılıp  Çeçen Savaşı’na katılan 131’nci birlikten olup Çeçenya’da ölen askerler adına dikilmiş bir anıt (сау­гъэт) bulunuyor. AC Devlet Meclisi-Khase’nin bir kararıyla, 2 Ocak günü Savaşta Ölen Askerleri Anma Günü olarak kabul edilmişti. Anma gününe gençler, ölenlerin anne ve babaları, yakınları, AC üst düzey devlet görevlileri ve askerler katıldılar.

Bu yılki katılım büyük ve kalabalık oldu. AC Başbakanı Murat Kumpıl, AC Devlet Meclisi-Khase Başkanı Anatoli İvanov, Maykop Belediye (Kentsel yönetimi) Başkanı Mihail Çerniçenko, Federal Baş Müfettiş Adam Tliuj (ЛIыIужъу Адам), milletvekilleri, bazı bakanlar ve daha başkaları da tören boyunca hazır bulundular.

Askerleri anma törenini 131’nci Askeri Birlik Emeklileri Birliği Başkan yardımcısı Leond Rudyak açtı ve töreni o yönetti.

Rudyak’ın açıklamasına göre, anma, sadece Çeçen Savaşı’nda ölenleri değil, bu yıl, daha başka dönemlerde ve değişik yerlerdeki savaşlarda ölenleri de kapsamak üzere  genişletilmiş bulunuyor. Bu kapsamda Çin Halk Cumhuriyeti, Macaristan, Laos, Vietnam, Mısır, Suriye, Kamboçya, Lübnan ve diğer yerlerde, toplam 29 ülkede yitirilmiş olan askerler de saygıyla anıldı.

Törende, çocuğunu Çeçen Savaşı’nda  yitirmiş olan Konstantin Pulikovski, Maykop Belediye Başkanı Mihail Çerniçenko, Çeçen Savaşı’na katılmış bir asker olan Oleg Bıkov, Maykop ve Adige Kilisesi Başkanı Başpiskopos Panteleimon, AC ve Krasnodar Kray Müslümanları Müftüsü Nurbıy Yemıj ve daha başkaları da birer konuşma yaptılar.

Törene katılanlalar, anıta çelenkler bırakıp dağıldılar.