...................
...................
GAZİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
Haber Merkezi

Adige Mak,  24 Ocak 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
 
...................

Örgütler, kurumlar, işletme ve diğer ortak kuruluşlarımız  değerli başkanları! Değişik kökenli insanların (toplulukların) barındığı Rusya ile cumhuriyetimiz Adigey'in ordu/savaş  tarihlerine bağlı olarak yaşanmış olan büyük olaylar 2009 yılı boyunca belirlenmeye çalışılacak.

Leningrad kenti üzerindeki Alman kuşatmasının yarıldığı, Alman faşist birliklerinin kentten çıkarıldığı olaylar üzerinden 65 yıl geçti ve bu büyük olayı belirlemiş bulunuyoruz. Ülkenin direniş  tarihinde yer alan "Bagration" operasyonunu üzerinden de 65 yıl geçti.

İkinci Dünya Savaşı'nın başlaması üzerinden 70 yıl, Afganistan'dan Sovyet birliklerinin çekilmeleri üzerinden de 20 yıl geçti.

İkinci Dünya Savaşı 64 yıl önce zaferle tamamlandı. Bugün Adigey Cumhuriyeti'nde cephelerde çarpışmış 1900 kişi bulunuyor, bunlar sizlerle işbirliği içinde olmak istiyorlar.

1941-1945 yılları boyunca yaralanan ve malul/sakat/özürlü duruma düşmüş olan savaş gazilerine yardım edilmesi, bu kişilerin yıldönümlerinde anımsanmaları, savaş emeklilerinin katıldığı toplantılar, konferanslar düzenlenmesi, gazilerin gençlerle tanıştırılmaları programının 2009 yılı boyunca ilerletilerek sürdürülmesini istiyoruz.

Savaşta ölenleri ve yaşama veda eden savaş gazilerini unutmamak için, hemşehrilerimizin sergilediği örnek kahramanlıkları anlatan  kitapçıklar/broşürler  yayınlamak gibi birçok görevle karşı karşıyayız.

Adigey Cumhuriyeti'nde yaşayan insanlara, örgüt, kurum, değişik kuruluş ve işletme ve ortak çalışma yerleri başkanlarına sesleniyoruz, Zafere ilişkin yapılan anı/hatıra çalışmalarına destek vermenizi bekliyoruz.

Rusya adına- Vakıf (yardım) kuruluşları

Adigey adına-Savaş gazilerine destek için Sovyetler Birliği Kahramanı Andırhoye Hüseyin (Андырхъое Хъусен) adıyla kurulmuş olan "Тек1оныгъ"  (Zafer) adlı Adigey Cumhuriyeti Fonu (фонд).