...................
...................
YAKALANAN KİŞİNİN VAHABİ OLDUĞU ANLAŞILDI
Haber Merkezi

Adige Mak,  24 Ocak 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
 
...................

Krasnodar polis yetkililerinin verdiği bilgilere göre, kent merkezinde bir polisi memurunu öldürdüğü suçlamasıyla  yakalanan kişinin, Dağıstan’daki bir gizli terör örgütü ile bağlantılı olduğu saptandı.  Krasnodar Kray Terörle Mücadele Merkezi Başkanı Aleksandr Bogdanov  konuyla ilgili bir açıklamada bulundu.

Bogdanov’un açıklamasına göre, yakalanmış olan bu kişi, ”Dağıstan, Adigey ve genel anlamda Kuzey Kafkasya’da faaliyette bulunan Vahabi yeraltı örgütüyle bağlantılı biri. Bu sadece bir kuşku değil, cinayet silahı ve diğer materyaller durumu kanıtlıyor”. Geçen kış bu kişi karakol önünde nöbet tutmakta olan polislere ateş açarak dört polisi ağır yaraladı, içlerinden biri olay yerinde ölmüş, diğer üçü hastaneye kaldırılmıştı. Zanlı da kısa süre önce yakalanmıştı.

“Sanığın anlattığına göre, bu kişi Dağıstan’daki terörist faaliyetlere katılmış biri, bunların yuvalarını birkaç kez belirledik. Dağıstan dağlarında askeri operasyonlar düzenledik, silahlar, barut, patlayıcı maddeler ve 1, 5 ton tutarında gıda maddesi ele geçirdik” dedi Bogdanov. Polisin tahminine göre, ”yakalanan bu kişi Dağıstan’daki hazırlık çalışmalarına katıldı, ardından Krasnodar Kray ile Adigey’de terör  faaliyetlerinde bulunacak bir yeraltı örgütlenmesi çalışması içinde bulunuyordu”. Durum aydınlatılmaya çalışılıyor.