...................
...................
ZAVIR, SAHNELERİ SANA LAYIK BULUYORUZ!
Haber Merkezi

Adige Mak,  24 Ocak 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
 
...................

AC Ulusal Tiyatrosu 30 Aralık günü akşamı «Псэлъыхъохэр» (Pseluhlar) adlı oyunu sahneleyecek. Oyunu Mamıy Yerecıb’ın piyesinden uyarlayan ve sahneye koyan kişi Rusya ve İnguşetya kıdemli sanat adamı Askerbıy K’uraşın (КIуращынэ Аскэрбый). Rusya ve Kabardey-Balkarya kıdemli sanatçısı, AC halk oyuncusu Zıha Zavırbıy başrolü oynayacak.

Oyuncu sahnedeki oyunuyla yeteneğini sergiler, seyirci oyuncunun oyunculuğuna  dikkat eder. Her biri sanatçıya farklı bir değer verebilir, ama sonunda ortak bir noktaya ulaşmak da olanaklıdır.

Zıha Zavırbıy Koşhable beldesi doğumlu. Ortaokulda Zavır Batmen’in (Батмэн Заур) düzenlediği dans topluluğunda oynamıştı. Bu uzun boylu çocuk gösterilerde dans ekibinin başını çeken bir oyuncu olup çıkmıştı sonunda. M. Lermontov’un perdeye aktarılan “Bella” filminin bir sahnesinde Zavırbıy Zıha’yı dans ederken görmüştük.

Bir sanat meraklısı olarak çeşitli festivallerde dans eden ve ünlenen bu gencin,  Zavırbıy Zıha’nın tıp mesleğini seçip tıp okuluna yazılmış olması birçok kişiyi şaşırtmıştı. Tıp mesleğini seçmiş, insan sağlığına hizmet yolunu seçmiş de olsa, sonunda seçtiği bu yeni mesleği bırakmak durumunda kaldı.

Z. Zıha acıma duygusu gelişmiş biri, isteyerek hekimliği seçmişti. Ancak, arkadaşları ve yakınları, kendisine tiyatro oyuncusu olmasını, kendisine o alanda daha fazla gereksinim duyulduğunu söylemeye başladılar.

Hekimliği bıraktı ama tiyatroda ustalaştı

Müzik, sinema ve tiyatro sanatı üzerine eğitim veren Leningrad Devlet Enstitüsü’nü 1976 yılında bitirdi. Oyunculuk mesleğini sürdürürken kendi gibi bir tiyatro sanatçısı olan Melaiçet Degumıko ile evlendi, şimdi çocukları ve kız torunları var. Zıha eşler, ünlü birer tiyatro sanatçısı olma dışında, önek bir aile de oluşturuyorlar.

Tıp mesleğini bırakan Zavırbıy Zıha, sonunda ünlü bir tiyatro oyuncusu olup çıktı. “Ölsek de, yazarız” (ТэлIэ­ми,  тэтхъэ), “Shapsugh Kızı” (Шапсыгъэ пшъашъ), “Tartuf” (Тар­тюф), “Gerostrat” (Герострат), “Dedelerimizden Şarkılar” (Тятэжъмэ яорэдхэp), “Pseluhlar” (Псэлъыхъохэp) ve daha başka oyunlarda ilginç ve çekici roller aldı.

Başrol oyuncusu ya da güldürü içerikli türlerde oynuyor olsun, Z. Zıha’yı yaşamı dile getiren ve rol aldığı dönemin inceliklerini  sergilemeyi başaran rolleri ustaca yerine getiriyor. Bahanelere sığınan, attan yuvarlanan kişinin suçu kolana yüklemesi gibi özürler öne süren biri değil o. Oyunculuğun zorluklarını aşıp, rahat oynuyor, bu nedenle de gözünü ondan ayırmak istemiyorsun ve seni de yönlendirebiliyor.

İyi yolculuklar diyoruz (Гъогумафэ утехьажь)

Otoyolda karşılaştığı üzücü bir durum nedeniyle Z. Zıha, bir süre sahneden ayrılmak zorunda kaldı. Ünlü tiyatro oyuncusunun sağlığını öğrenmek için telefonlar, uzun bir süre  durmadan gazetemiz merkezini arayıp durdular. Türkiye, İsrail, Almanya ve başka ülkelerde yaşayan soydaşlarımız, Ruslar, Tatarlar (къэндзалхэр) ve başka topluluklardan kişiler de Z. Zıha’nın sağlık durumunu sordular, kendisine acil şifalar dilediler.

“Sağlık durumumu soranlara, hastane çalışanlarına ve bana destek olan dostlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” diyor Zavırbıy Zıha. ”Ben de sahneleri özledim, ”Pseluhlar” (Псэлъыхъохэp) oyununa hazırlanıyorum. Tiyatroseverleri oyunu izlemeye çağırıyorum”.

“Pseluhlar” oyununda Murat Kukene (Кукэнэ Мурат), Zavırbıy Zıha (Зыхьэ Заурбый), Muhtar Vısteko (Устэкъо Мыхъутар), Katib Perenıko (Пэрэныкъо Чэтиб), Melaiçet Zıha (Зыхьэ Мэлайчэт), Svetlana Kuşü (Кушъу Светланэ), Janna Davır (Даур Жаннэ) ve Alkas Beğ (Бэгъ Алкъэс) rolleri paylaşıyorlar. Oyun 30 Ocak günü akşamı Ulusal tiyatroda sahnelenecek.

28-20 Ocak günleri -Türk yazarı- Reşat Nuri Güntekin’den Anzavır Ş’hatum’un (Шъхьэтум Андзаур) sahneye uyarladığı “Para, Para, Para” (Деньги,  деньги,  деньги) piyesi Adige Ulusal Tiyatrosu’nda oyuncularımız tarafından Rusça olarak oynanacak.

 Başarılar, sevgili tiyatro sanatçımız Zavırbıy Zıha. Murat Kukene ile birlikte “Para, Para, Para” temsilinde ve “Pseluhlar”da, tiyatro seyircisi sizleri görmek istiyor. Sahneler sizleri bekliyor.