...................
...................
SAĞLIK SİGORTASI, TOPLUM GÜVENLİĞİ GEREĞİDİR
HUT Nafset

Adige Mak,  22 Ocak 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
 
...................

Yeni yılbaşından beri çalışmayan, ama bir ekonomik gücü de olmayan kişilerin sigorta kartları yenileniyor. Daha birkaç yıl geçmeden sigorta karnelerinin  yenilenmeye kalkışılmış olması insanları sıkıntıya sokuyor. Karnelerin değiştirileme nedenini sormak üzere, değişimi yapan “ЗАО-у «Солидарность для жизни»” (ZAO “Sağlık için Dayanışma”) firması Başkanı Natalya Dolbina ile görüştük. Onun verdiği bilgiye göre, hiç bir işyerinde çalışmamış olan insanlar da sağlık güvencesi/sigortası  kapsamında, buna ilişkin 30 Aralık 2008’de imzalanmış  sözleşme var. Sözleşme  gereğince 2009 yılı başından beri  kartlar değiştiriliyor.

Belirttiğimiz gibi, sadece çalışmayan kişilerin  kartları değiştiriliyor. Emekliler, öğrenciler ve çalışma çağına gelmiş  olup çalışmayan kişiler  bu kapsama giriyorlar. Süresi 21 Mayıs’ta sona erecek. Sürenin sıkıntısız aşılması için değişik çıkış yolları var. Sözgelişi emekli olup artık çalışmayanların eski sağlık karnelerini ilgililere sunmaları  ya da daha önce bir işte çalışmış olduklarına ilişkin bir belge sunmaları yeterli olacak. Bu tür kişiler, adreslerinde ziyaret edilip belgeleri alınacak, belgeler kent ya da rayon merkezlerinde değiştirilip yenileri  adres teslimi sahiplerine geri verilecek. Öğrencilerin sağlık karneleri de aynı biçimde dağıtılacak.

“21 Mayıs tarihine değin sağlık karnelerini değiştiremeyen ya da bir sağlık sorunu ile karşılaşan kişilerin tasalanmaları için de bir neden yoktur” dedi kampanya Başkanı. ”21 Mayıs gününe değin eski karnelerle sağlık yardımı alınabilecek, sözleşmede bu da var. 21 Mayıs’tan sonra eski karnelerle sağlık işlemleri sürdürülemeyecek”.

Rayon (ilçe) merkezleri, Adigekale ve Maykop’taki merkezlerde karne değiştirme işlemleri sürüyor. Pazar günü hariç, her gün sabah 7:00 ile akşam 17:00 arasında çalışılıyor.