...................
...................
ADİGEY’E DÖNÜŞ KONULU BİR GÖRÜŞME
THARKOHO Adam

Adige Mak,  30 Ocak 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
 
...................

Adigey Cumhuriyeti Devlet Başkanı Aslan Thak'uşın, dün,  İsrail'den gelen bir temslici grubu içinden Nihat Nepsev ve Aybek Açumıj’ı kabul etti ve bir görüşme yaptı.  

Görüşmeye AC Devlet Başkanlığı ve Hükümet İşleri Dairesi Başkanı Aleksandr Pitsenki, AC Ulusal İşler, Dış Ülkelerdeki Soydaşlarla İlişkiler ve Haber Alma Komitesi Başkanı Vyaçeslav Haç'emıko (Хьак1эмыкъо Вячеслав)  ve Maykop rayonu Başkanı Yevgeni Kovalev de katıldılar.

Aslan Thak'uşın:"Bugün Adigeler 55 kadar kadar ülkeye dağılmış durumdalar.  Diaspora temsilcileri ile, geleneksel anlamda  bir araya geliyor, soydaşlarımızın  dert ve sorunlarını öğrenmeye, elden geldiğince de onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. RF yasalarına -mevzuatına- uygun olarak ve bir ulusal ayırım gütmeyerek, Rusya'ya dönüş yapmak isteyen herkese yardımcı olmaya hazırız".

Başkan Thak'uşın'dan sonra söz alan Nihat Nepsev, randevu alarak Devlet Başkanı ile görüşmek istediklerini belirterek, "Adige diasporasının bir temsilcisi olarak, ulusumuz yararına çalışmaları nedeniyle AC Devlet Başkanı'na teşekkürlerimizi belirtmek isteriz" dedi.

Nepsev'in açıklamasına göre, İsrail Adigelerinin  bazıları Adigey'e dönmek istiyorlar. Dönüş yapmak isteyen bu kişiler  AC  Devlet Başkanı'ndan  yardım bekliyorlar.  

Aslan Thak'uşın:"Sorunları çözmek için, ilk elde Adigey Cumhuriyeti'ne dönmek isteyen Adigelerin sayısını bilmemiz  gerekiyor, henüz elimizde böyle bir liste yok. Belirttiğim gibi, RF yasalarına uygun bir biçimde Rusya yurttaşlığı elde etmek isteyenler için gerekli belgeleri hazırlamak  gerekir. Belgelerin hazırlanması ve işlemler gibi-bürokratik-konularda sizlere yardımcı oluruz. Ancak, en başta  bir noktayı  vurgulamalıyım:Dönecek olan kişiler oturacakları konutları kendi paralarıyla satın almalılar ya da kendi paralarıyla inşa ettirmeliler. Çünkü cumhuriyetimizin dönüş yapacak olanlara parasız konut  vermek gibi  bir ekonomik gücü yok” dedi.