...................
...................
ÇOCUKLAR ŞARKI VE DANSLARI SEVİYORLAR
Haber Merkezi

Adige Mak,  28 Ocak 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................

Adigey Cumhuriyeti Çocuk Filarmoni Kurulu’nun, en başarılı çocuklarla düzenlemiş olduğu akşam dinletisi, geçen akşam Maykop’ta sunuldu, şarkılar söylendi, oyunlar oynandı. Ayrıca değişik enstrümanlar eşliğinde güzel melodiler sunuldu. AC Devlet Filarmonisi Genel Müdürü, Rusya kıdemli kültür emekçisi, AC kıdemli sanatçısı Hot Zavır (Хъот Заур) çocukları tebrik etti, kendilerine değişik armağanlar da sundu.

Çocuklar Adigey’de yaşayan halkların değişik müzik kültürleri üzerine eğitim alıyorlar. Dinletiler, akşam eğlentileri ve festival yarışmaları yoluyla bu çocuklar birbirleriyle tanışıyorlar, böylece sanatsal zenginliği kitlelere de ulaştırmış oluyorlar.

Y. Manuylova (Е. Мануйлова) Krasnogvardeyski’de (Adigey) okuyor, R. Tsvetkov Adıgekale kentinden. Bu küçücük “gençlerimiz” sanat aracılığıyla tanışıyorlar, şarkı söylemeyi seviyorlar.

“Filarmoni Genel Müdürü Hot Zavır bize ilginç kupalar hediye etti. Müzikle uğraştıkça bildiklerin  çoğalıyor, seçeceğin mesleği düşünmeye başlıyorsun” diyorlar Y. Manuylova ve R. Tsvetkov.

Andrey Bogomolov ve Natalya Brajnikova yüksek sesleriyle şarkılar söylüyorlar, Vılape köyünün “Besleney” (Бэслъэнэй) dans topluluğu içindeki kızlara baktıkça ya da Maykop çocuk topluluğunun sripka ile çaldığı parçaları dinledikçe, çocukların sanata bu yönelişleri insanı geleceğe ilişkin olarak umutlandırıyor. ”Şpargalka” (*) topluluğu üyesi küçük kız çocukları Moskova’da ve dış ülkelerde Adigece, Rusça ve başka dilerde şarkılar söylediler.

Çocuk toplulukları önümüzdeki dönemde Adigece  şarkılara daha  fazla yer verecekler, sonraki dinletilerin daha da ilginç olmalarını düzenleyicilerden bekliyoruz.