...................
...................
JIV'A EŞLİK ETTİLER
Haber Merkezi

Adige Mak,  30 Ocak 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................

Adige Devlet Üniversitesi “Jıv" Şarkı Topluluğu geceye renk kattı. Topluluk yöneticisi Sanatçı Zamudin Ğuç'e her bir tarihi şarkının öyküsünü de bir bir anlattı.

"Jıv" topluluğu üyelerinden İrina Abıde, Psınef Duğ, Ramazan Davır, Kaplan St'aşü, Emma Çemışo ve Zamudin Ğuç'e, hep birlikte Hath Mıhamet Ğuaze'nin şarkısını, beşik türküsünü (кушъэ орэдыр), ç'apşe türküsünü (кIапщэ орэдыр) ve başka eski şarkıları okudular, dinleyicilerin bazıları da şarkılara nakaratlarla (jıv)  eşlik ettiler.

Adıgekaleli İsa Abıde (Абыдэ Хьисэ) eski şarkılara ve ulusal sanata/enstrümanlara  ilişkin çalışmaları olan ve akşam dinletilerinde aranan biri. Kemençe, kaval ve diğer ulusal enstrümanları çarpıcı bir biçimde "konuşturan" biridir o. Mezguaş, Nart Şebatnıko ve benzeri şarkıları topluluğa dinletti.

Zamudin Ğuç'e, Kabardey-Balkarya ile Tahtamukay rayonu köylerinden eski Adige şarkılarına ilişkin öyküleri nasıl derlediğini anlattı, yaşlı genç, herkes anlatılanları ilgiyle dinledi.

Ижъырэ адыгэ музыкальнэ Iэ­мэ-псымэхэм ныбжьыкIэхэр афэ­гъэсэгъэнхэм фэшI еджапIэ Адыгэ Хасэм къызэрэщызэIуахырэм Гъу­кIэ Замудинэ,  Нэгъуцу Аслъанэ,  нэ­мыкIхэри къытегущыIагъэх,  ныбжьыкIэхэр ижъырэ мэкъамэхэм къадэшъуагъэх.  «Адыгэ шъау» зыфиIорэ ныбжьыкIэ Адыгэ Хасэу зэхащагъэм итхьаматэу Бэгъэдыр Артур зэхахьэр шIогъэшIэгъоныгъ,  студентхэм ащ фэдэ зэIукIэхэр лъэ­шэу ящыкIагъэу ылъытагъ.

Eski Adige entrümanlarını kullanmayı gençlere öğretmek için bir okulun (özel kursun) Adige Khase örgütünde açıldığı,  Zamudin Ğuç'e, Aslan Neğuç ve başkaları tarafından açıklandı. Gençler eski şarkılar eşliğinde dans ettiler. "Adige ş'av" (Адыгэ шъау;Adige Genci) adı altında kurulan Adige Khase Gençlik örgütü Başkanı Artur Beğedır toplantıyı çok ilginç buldu, bu tür toplantıların öğrencilere yönelik olarak yaygınlaştırılmalarını istedi.