...................
...................
ADİGEY-LİBYA İLİŞKİLERİ GELİŞTİRİLECEK
THARKOHO Adam

Adige Mak,  30 Ocak 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................

Adigey Cumhuriyeti Devlet Başkanı Aslan Thak'uşın ile Libya'nın Rusya Federasyonu nezdindeki Büyükelçisi Mustafa Tacur ve Maykop Devlet Teknoloji Üniversitesi'nde master eğitimi gören Adil Şagar ve Şema Halid ile bir görüşme yaptı.

Görüşmeye Adigey adına Başbakan Murat Kumpıl, AC Başkanlık ve Hükümet Yönetim İşleri Başkanı Aleksandr Pitsenki, AC Devlet Meclisi-Khase'de milletvekili Eduard Thak'uşın ve AC Eğitim ve Bilim Bakanı Ramazan Bedanıko da katıldılar.

"Sevgili arkadaşlarım, bugün burada sizinle buluşmuş olmaktan ötürü son derece memnunum" diyen Aslan Thak'uşın sözlerini şöyle sürdürdü:"Bugün Rusya ile Libya arasında, başta ekonomik ve politik ilişkiler olmak üzere çok yönlü gelişmiş  ilişkiler bulunmaktadır. Sevindirici ve önemli olan bu ilişkiler içinde Adigey'in yeri, bu yere ilişkin olarak ilişkilerimizi nasıl geliştirebileceğimiz konusu ve bunu belirlemek, bugünkü buluşmamızın ana gündemi olmalıdır. Turizmi ve tarımı geliştirmek, diğer konularda da ekonomik ilişkilerimizi geliştirmek, birlikte yatırımlarda bulunmak istiyoruz ve buna hazırız" dedi.

Aslan Thak'uşın'dan sonra söz alan Büyükelçi Mustafa Tacur, Libya halkı adına Aslan Thak'uşın'ı selamladı, Adigey ile her konuda işbirliğine ve birlikte çalışmaya hazır olduklarını bildirdi.

Görüşmede her iki tarafın yararına olacak bir program hazırlanması ve bu program doğrultusunda genişliğince görüşmeler yapılması ve birlikte çalışmalar yürütülmesi  kararı alındı.

Libya delegasyonu ile yapılan görüşme sonrasında Aslan Thak'uşın Maykop ve Adigekale kentleri belediye başkanları Mihail Çerniçenko ile Kim Mamıyeko'yu kabul etti. Cumhuriyetin bu iki kentinin ekonomik ve sosyal durumu üzerine görüş alışverişinde bulunuldu, ardından AC Bakanlar Kurulu genişletilmiş toplantısının Adigekale kentinde yapılmasına karar verildi.