...................
...................
YENİ OYUN İLGİYLE İZLENİYOR, ESKİSİ DE GÖZDEN DÜŞMÜYOR
THARKOHO Adam

Adige Mak,  30 Ocak 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................

Tiyatroseverler bugünlerde sevinçliler. AC Ulusal Tiyatrosu 28 ve 29 Ocak günlerinde -Türk yazarı Reşat Nuri Güntekin’in- “Деньги,  деньги,  деньги” (Para, Para, Para) oyununu ilk kez oynadı, Cuma günü akşamı da doyulmayan ve eskimeyen “Псэлъыхъохэp” (Pseluhlar;evlenme içerikli konuşanlar) piyesi ilgiyle izlendi.

R. N. Güntekin’in yazdığı ve yönetmen Anzavır Ş’hatum’un (Шъхьэтумэ Андзаур) sahnelediği “Деньги,  деньги,  деньги” oyunu güncel konuları işliyor. Zenginliği, parayı ve lüks konutları sevenler, oyunda sık sık bir araya geliyorlar, ancak bakış açıları farklı, biri ötekini, öteki berikini çekiştiriyor, her biri hileli bir iş peşinde. Sonunda sarhoş adamın dostları, adamın karısını  ayarlayıp başka bir erkekle evlendiriyorlar. Kadına bir gecelik evlilik sonrasında ilk kocasına dönebileceği sözü veriliyor,  ancak nikahtan sonra verilen söz rafa kalkıyor.   

Yeni koca, uzun bir zamandan beri  bir eş ve ev sahibi olmayı amaçlayan biri çıkıyor. Kadını başka bir erkekle evlendirip, o yolla kadının evini kapmak isteyen aracılar sonunda  “hava almış” oluyorlar…

Roller Asiyet Ğonejıko (Гъонэжьыкъо Асыет), Fatima Batıj ( Батыжъ Фатимэ), Askebıy Jüde (Жъудэ Аскэрбый), Artur  Ahmed (Ахьмэд Артур), Saniyet Halaşt (Хьэлэщтэ Саныет), Lüdmila Meretıko (Мэрэтыкъо Людмилэ), Reşid Col (Джолэ Рэщыдэ) ve başkaları tarafından paylaşılmış.