...................
...................
“PSELUHLAR” İZLEYİCİYİ BÜYÜLEDİ
Haber Merkezi
Adige Mak,  03 Şubat 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................

Yerecıb Mamıy’ın (Мамый Ерэджыбэ) piyesinden Askerbıy K’uraşın’ın  (КIуращынэ Аскэрбый) sahneye uyarladığı “Pseluhlar” (Псэлъыхъохэp) tiyatromuzun en ilgi çeken oyunlarından. Öğrencileri ve köylerden gelmiş kalabalıkları oyunu izler gördükçe sevinmemek elde değil.

Bir trafik kazası geçirmiş olan Zavırbıy Zıha (Зыхьэ Заурбый) uzun bir zamandan beri sahnelere uzak düşmüştü. Ünlü sanatçımızı yeniden ayağa dikilmiş ve “Pseluhlar” oyununda Hapape (Хьэпапэ) rölünü üstlenmiş olarak görüyoruz.

Oyunda rol alanlar arasında Adigey’in tanınmış sanatçıları Katib Perenıko (Пэрэныкъо Чэтибэ),  ­Murat Kukene (Ку­кэнэ Мурат), Melaiçet Zıha (Зыхьэ Мэлайчэт), Svetlana Kuşü (Кушъу Светланэ), Muhtar Vısteko (Устэкъо Мы­хъу­тар) ve başkaları bulunuyor. Janna Davır ile Alkas Beğ, bu ikisi evlenmeyi düşünen iki genç, ama bu işi bir türlü başaramayan,  söylenti ve karmaşa içinde yuvarlanıp giden kişileri,  ilgi çekici bir biçimde canlandırıyorlar.

Zavıbıy Zıha, sana bir kez daha geçmiş olsun diyoruz!Zorlu bir dönemi geride bırakıp yeniden sahnelere döndün. ”Pseluhlar” da seni yeniden ilgiyle izledik. Zavır, Tanrı sana bir Nart ömrü gibi uzun bir yaşam bağışlasın.