...................
...................
GENÇ BİLİMİNSANLARI GÜNÜ
DAVTE Anjel

Adige Mak,  06 Şubat 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................

VI. Rusya Genç Bilimsanlarının “Bilim. Eğitim. Gençler”  adlı bilimsel konferansı dün Adige Devlet Üniversitesi’nde (ADÜ) yapıldı. Toplantı  Federal Eğitim Ajansı ve ADÜ işbirliğiyle gerçekleştirildi.

Konferansa sadece  Adigeyli genç  biliminsanları değil, Rusya’nın Volgograd, Krasnodar ve Stavropol gibi 35 değişik yöresi üniversitelerinden gelen genç biliminsanları da katıldılar.

Toplantının açılışını  ADܒnin “Genç biliminsanları Birliği” (Сообществo) Başkanı Murat Alıberd  yaptı.

Ardından Üniversite adına rector ve sosyoloji profesörü Dr. Reşid Hunego katılımcıları selamladı ve bir konuşma yaptı. Konuşmasında Hunego, 2008 yılında ADÜ mensubu genç biliminsanlarının çalışmaları konularında kısa  bilgiler  sundu. ADܒnin Federal Program doğrultusunda çalışmalar yürüttüğünü ve 7 projeyi ele almış olduğunu belirtti. Rektör, genç biliminsanlarının bilimsel programlar doğrultusunda çalışmakta olmalarının ve devletin  bilimsel çalışmalara önemli parasal kaynaklar aktarmakta olmasının önemli olduğunu ve bunun karşılığının ileride alınacağını vurguladı.

Reşid Hunego, Bilim Günü nedeniyle toplanmış olan genç biliminsanlarını kutladı, çalışmalarının başarılı geçmesini diledi.

Ardından 2008 yılında düzenlenen Rusya internet yarışmalarında felsefe dalında Adigey’in birinciliği kazanmış olmasından duyduğu memnuniyeti belirtti. Yarışmalara Rusya üniversitelerinden 744 yarışmacı katılmıştı. Yarışmaya ADÜ (АКъУ) mensubu 26 yarışmacı katıldı, bunlardan 13’üne başarı diplomaları verildi.

Ardından ADÜ Tarih Kürsüsü öğretim üyesi Doç. Dr. Anjela Çuvıç’ (ЦуукI Анжелэ), Psikoloi Kürsüsü öğretim üyesi Tereza Tsırğoy (Цыргъой Терезэ) ve ADÜ master öğrencisi Aleksandr Şapavalenka birer konuşma yaptılar.

Kutlama Günü’nde bütün bölümler kendi bilimsel konuları  üzerine çalışmalarda bulundular.