...................
...................
“LEĞO-NAKA” 30’UNCU YIL KUTLAMASI
Haber Merkezi

Adige Mak,  30 Ocak 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................

Fotoğrafçılığı seven Maykoplular 1978’de “Leğo-Naka” (*) adı altında bir fotoğraf  kulübü kurdular.

Kulübün kuruluşuna  önderlik eden ve kulübün sağlam temellere oturmasını sağlayan Arkadiy Kirnos, bugün de kulüp başkanı. Kirnos, ayrıca AC Fotoğraf Sanatçıları Birliği Başkanı, Gazeteciler Birliği üyesi, Romanya Fotoğraf Sanatçıları Örgütü onursal üyesi, Rusya ve Dünya düzeyinde düzenlenmiş  sergilerde Biricilik ödüllerini almış biri.

Kulüpte usta fotoğrafçılar yanında genç sanatçılar da var. Çalışmalarına yeni  başlayan bu gençler  sadece Adigey ya da Rusya’da değil, diğer ülkelerde de tanınan  foto muhabirleri ve fotoğraf sanatçıları olarak ünlenebiliyorlar. Çalışmaları ve sanat yaratıları nedeniyle klübe  19787 yılında  “halk onursal adı” verildi.

Kulüp 30 yıl boyunca Maykop’ta 217 sergi açtı. Cumhuriyetimizin değişik yerlerinde de on sergi açtı. Sergideki yapıtlar Krasnodar ve Stavropol krayları, Rostov oblastı, Karaçay-Çerkesya ve Kabardey-Balkarya’da da ilgiyle izlendiler. Kulüp sanatçılarının yapıtları 33 dış ülke foto salonlarında sergilendiler. Bu ülkeler arasında İspanya, İtalya, Çin, Avustralya, Arjantin, Brezilya ve Portekiz gibi ülkeler de bulunmaktadır.

Kulüp çalışanları Rusya ve değişik ülkelerde 200 kadar ülkedeki çalışmalara katıldılar. Bu ülkelerden  80 kadar başarı ödülü (тын лъэпIэ) getirdiler. Ödüller İspanya, Fransa, Portekiz, Avustralya, Macaristan, İskoçya (Шотландие)  gibi dış  ülkelerden getirildi.

Kulübün 100’den çok yapıtı Rusya ve Dünya sanat fotoğrafı kataloglarına girmiş durumda.

Bugünlerde kulübün 30’uncu yılının büyük bir etkinlik biçiminde kutlanması kararlaştırıldı. Kutlama için fotoğraf sanatçıları değişik yapıtlarını sergiye getirdiler. Kutlama sergisinde  22 sanatçıya ait 97 yapıt sergileniyor.

Sergi açılışında AC Kültür Bakanığı Baş Uzmanı Şevgen Bel bir konuşma yaptı ve kulübün başarılarını anlattı. Yaratıcı çalışmalarıyla ünlenen İrina Datsenk (Ирина Даценк), Tatyana Çipiga (Татьяна Чипигэ),  Boris Nikitin (Борис Никитин) ve Nikolay Morozov’a (Николай Морозов) Bakanlığın diplomaları verildi.

Maykop Belediyesi kültür işleri Başkanı Roz Tsey fotoğraf sanatçılarını bir bir tebrik etti ve onları tanıttı. Bu kişiler arasında çalışma arkadaşlarımız Aslan Aşın, Nikolay Gnedov, Leonid Fomin ve başkaları da bulunmaktadır.

Kulüp 30 yıldan beri gelişmeleri  izlemekte, çalışmaları eksiksiz  yansıtmakta ve  ilerlemesini sürdürmektedir.

(*) Leğo-Naka adı Adigey’de Ş’açe yöresi bitişiğinde turistik bir
yaylanın, ayrıca Maykop güneyinde bir dinlenme tesisinin de
(sanatoryum) adıdır. -HCY