...................
...................
ÇUVIK’ ANJELA (TSUUKI ANZHELE)-UMUT VEREN GENÇ BİR BİLİMİNSANI
DAUTE Angel 

Adige Mak,  12 Şubat 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................

Başarıya ulaşmak isteyen kişi, adım adım basamakları aşarak zirveye ulaşır. Yaşama ve topluma katkılarını sunar.

Bugün size tanıtmaya çalışacağım kızımız  Çuvık’ Anjela hedefe  hızla ulaşabileceğini bilmiyordu. Ancak başarıya  giden yoldaki engelleri aşarak, artık hedefe ulaşmış bulunuyor.

“Küçüklüğümden beri tarihe ve tarihsel öykülere, özellikle de kendi Adige ulusumuzun başına gelmiş olan olaylara karşı tutku ölçüsünde meraklıydım” diyor Çuvık’.

Adige Devlet Üniversitesi (ADÜ)Tarih Fakültesi’ni bitirdikten sonra, Maykop 10 nolu okulunda tarih öğretmeni oldu. Bir süre sonra A. Çuvık’, mezun olduğu üniversiteden çağrı aldı, Moskova Devlet Öğretmen Üniversitesi’nde mastır öğrencisi oldu. Orada üç yıl çalışarak,  Vera Şpilkova yönlendiriciliğinde tezini hazırladı ve sundu.

Ardından 2005 yılında Moskova’daki aynı üniversitede doktora öğrencisi oldu ve üç yıllık bir çalışma sonunda doktora tezini tamamladı. Eylül 2008’de toktora tezini verip doktor unvanına hak  kazandı.

5 Şubat 2009’da ADܒnin düzenlediği genç öğretim üyeleri  toplantısında  A. Çıvık’,  “Великобританиемрэ Осмэн империемрэ яIэкIыб политикэ я 18-рэ лIэшIэгъум ия 60-рэ илъэсхэм Темыр КъохьэпIэ КавказымкIэ мэхьанэу иIагъэр” (İngiliz ve Osmanlı imparatorluklarının 18’nci yüzyıl 60’lı yıllarda Kuzeybatı Kafkasya’ya yönelik dış politikalarının içeriği) başlıklı bir bilimsel konuşma yaptı. Konuşma, o dönem  Adige halkının durumu, politik durumu ve halklar arası  ilişkiler üzerineydi.