...................
...................
ŞARKILAR SEVGİYİ YANSITIYOR
Haber Merkezi
Adige Mak,  17 Şubat 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................

Adige Cumhuriyeti Devlet Filarmoni'si salonu, geçtiğimiz Cuma akşamını gençlere ayrılmıştı. Sevgi/aşk üzerine konuşmalar yapmaları için, izleyiciler oyunculara/sanatçılara durmada iletiler yollamaktaydılar, bu iletiler içinden en ilginç bulunanlar akşamın düzenleyicileri tarafından değerlendirilecekti.

Kabardey-Balkarya, Adigey ve başka yörelerden gelen ve Kuzey Kafkasya'da  estradalar (*) okuyan ünlü genç sanatçılar akşam dinletisine katıldılar.  L'ıbzıv Aslan alkışlar arasında akordeonuyla sahneye çıktı. Baste Ayub, Katmes Ruslan, Eldar Aydemir, Neğuç Saide ve diğerleri coşturucu şarkılarla akordeona (pşıneye) eşlik ediyorlardı. Kabardey-Balkaryalı Amire, Thağelıg, Kağezej ve diğer dansçılar da  pisti renklendirmekteydiler.

Bu son yılların en ünlü  Adige estra sanatçıları Neçes Angelika ile Dzıbe Mıhamet'tir. Bu iki kişinin dinletide şarkı okuyacaklarını öğrenen izleyiciler bilet için praya kıymaktan kaçınmadılar.

Neçes Angelika ile Dzıbe Mıhamet birlikte şarkı söylüyorlar. Sanattan anlayanların  ifadelerine göre, Dzıbe Mıhamet bambaşka bir yetenek, ekstrada gibi  farklı türde parladı. Onun Adige Devlet Üniversitesi Ekonomi Fakültesi'ni pekiyi dereceyle bitirmiş olduğu kişinin aklına bile gelmez, o denli sanatla içiçe olmuş biri. Çoğu onun ekstrada üzerine öğrenim görmüş biri  olduğunu sanıyor.

Neğuç Saide, bir ekonomist, bir muhasebeci. Kızların annelerine olan  sevgilerini  şarkılarında  dile getiriyor, yani sanat ikinci mesleği olmuş.

Kardeş Kabardey-Balkarya sanatçısı Amire Vlad'ı dinlerken, onun sesi nasıl yönlendirmekte olduğunu anlayabiliyorsun. Şarkıya eklemiş olduğu kanatlar, onun şarkıya ne denli  yaratıcı bir ruh, bir güç  kattığını gösteriyor. Kendisinin ünlü bir ekstrada sanatçısı olmasını diliyoruz.

Dinletide Rusları, Adigeleri ve rayonlardan gelmiş izleyicileri bir arada görmüş bulunuyoruz.

Resim: Dinletiden bir görüntü

(*) Estrada-Aşk ve sevgi konulu bir şarkı türü. -HCY