...................
...................
ADİGEY’DE BÜTÇE ÇALIŞMALARI BAŞLADI
THARKOHO Adam

Adige Mak,  18 Şubat 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................

Adigey Bütçe Komisyonu, Adigey bütçesinin yasalara  ve RF Devlet Başkanlığı kararlarına uygun olarak hazırlanması, kullanılması ve yatırımcılara kolaylık sağlama amaçlı çalışmalarına başladı.

Komisyonun ilk toplantısı Maykop’taki AC Hükümet Binası’nda yapıldı. Toplantıya AC Başbakanı Kump’ıl Murat, Federal Baş Müfettiş Tliuj Adam, RF Devlet Başkanının Güney Federal Okrugu (шъолъыр)  yetkili temsilcisi ve Komisyon’un koordinatörü Aleksandr Neveselov, RF Devlet Başkanının Güney Federal Okrugu yetkili temsilcisi, denetleme departmanı danışmanı ve Komisyon Başkanı Petr Şevsker ve daha başkaları da katıldılar.
 

İlk sözü Kump’ıl Murat yaptı,  “RF federal birimlerinin (субъект) çalışma biçimlerini öğrenme planı çerçevesinde Adigey de denetlenecektir” dedi. Her bir regionun (federal yörenin) sosyal ve ekonomik gelişmesi için yapılabilecekler, eksiklik ve sıkıntılar, bunları çözümlemek için yapılması gereken işler ile, cumhuriyetin değişik devlet birimlerinin çalışmalarını topluca değerlendirme ve bunun gibi ana başlıklar ele alındı. AC Başbakanı ekonomik krizi aşmak için yapılması gerekenler ve Federal Merkez’in Adigey’e göndereceği paranın yerinde kullanılması gibi konulara ilişkin açıklamalarda da bulundu.
 

Ardından söz alan Aleksandr Neveselov, AC Bakanlar Kurulu, Savcılık, FSB, MVD, Rospotrebnadzor ve başka kuruluşların (структурa) çalışma biçimlerinin ilgili uzmanlarca denetleneceğini açıkladı.

 

Alksandr Neveselov: Komisyonumuz yörenin ekonomisini geliştirme, Federal Merkez’in gönderdiği paranın cumhuriyet tarafından nasıl kullanıldığı, işten çıkarılanların durumu, onlara yardım edilmesi, yeniden iş bulmaları için çalışılması gibi konular görüşülecektir. RF Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, bizi bu gibi konuları ele almak ve çözüm yolları araştırmakla görevlendirdi. Bundan böyle düzgün çalışmayan kişiler için daha sert yaptırımlar (cezalar) uygulanacaktır.

 

Komisyon yaşlıların bakıldığı evlerin ve diğer yerlerin kurallara uygun olarak denetlenmelerini kararlaştırdı. RF Devlet Başkanın bu gibi insani konularda titiz olmayı zorunlu bulduğu açıklandı. Adigey’in bu konudaki durumunu öğrenmek için Komisyon üyelerinden bir grubun Maykop yaşlılar evini, duyma özürlü çocuklar okulunu ve sakatların eğitildiği okul ve evleri ziyaret edip denetlediği söylendi. Bu gibi yerlerin ve kişilerin dert ve sorunlarının araştırıldığı da belirtildi.

 

Komisyon 16 Şubat gününden başlayarak 7 Mart gününe değin çalışmalarını sürdürecek, ardından çalışmalar raporlaştırılacak.