...................
...................
SAVAŞ ATEŞİ, BARIŞ İÇİN YAKILMIŞTI
YEMT'ITL Nurbıy

Adige Mak,  18 Şubat 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................

Bize ilişkin olarak, 1941-1945 yılları arasında süren ve zaferle sonuçlanan İkinci Dünya Savaşı’nın sona erişinin 65. yılı nedeniyle, Adigey Cumhuriyeti Kültür  Bakanlığı ve Adige Ulusal Kültür Merkezi işbirliğiyle bir festival düzenlendi. Rusya düzeyinde de sürdürülmekte olan festivalin adı: “Салют Победы” (Selam Zafere).

Festival amaçları arasında,  sanatsal olanaklardan yararlanılarak insanlarımızın savaş boyunca sergilemiş oldukları yiğitçe direnişler, faşist saldırganlara karşı barışçı yaşamın korunması için katlanılan zorluklar, gençlerin tarihi daha iyi öğrenmeleri için yiğitlik ve bu yoldaki çalışmaların öneminin kavratılması vb bulunmaktadır.

“Askerlerimizin düşmana karşı kahramanca direnişlerini, zorlu savaş yıllarını öğretme ve yaratıcı grup çalışmalarını geliştirilme gibi konular üzerinde çalışıyoruz” dedi AC Ulusal Kültür Merkezi Başkanı, RF kıdemli çalışanı, Kuban ve Adigey yöreleri kıdemli Baş Sanatçısı Kule Amerbıy.  “Ülkenin tarihi ile yaşanmış büyük olaylara ilişkin görevler üzerinde çalışmalarda bulunuyoruz”.

Adigey’in rayon ve kentlerinde festivalin ilk evresi yaşandı. Maykop kenti, Koşhabl, Şevgen, Maykop  (Мыекъопэ)  ve Cace (Джэджэ) rayonları sanatçılarından gruplar Cace beldesinde (станицa) bir araya geldiler.

Cace beldesi Kültür Evi’nde yapılan festivalde,  rayon yönetimi Başkan yardımcısı Sergey Ananevski ilk konuşmayı yaptı. AC Kültür Bakanı yardımcısı Ş’evapts’eko Aminet, konuşmasında festivalin taşıdığı toplumsal ve politik öneme değindi. AC’nden gidecek grupların Rostov-na-Donu oblastında yürütülecek festivale katılacaklarını açıkladı.

Her temsil-Bir anımsama niteliğindeydi


İlkin Cace rayonu sanatçı grubu sahne aldı ve kahramanlığın eskimeyen/yaşlanmayan bir değer olduğunu vurgulayan bir oyun sergiledi. İkinci Dünya Savaşı’nda Cace  rayonundan üç bin kişiden fazla şehit  verilmişti. Maykop rayonu amatör sanatçıları,  oyuncak tiyatrosu (нысхъэпэ театрэ) olanaklarından yararlanarak, savaş yıllarında katlanılan zorlukları ve ulusların dayanışma ruhu içinde Alman faşistleri nasıl yendiklerini sahnelediler.

Koşhabl rayonundan gelen sanatçılar savaş kahramanlarını adeta yeniden hayata döndürdüler. Sovyetler Birliği Kahramanı Şütse Abubekir (ШIуцIэ Абубэчыр), ünlü besteci Thabısıme Vımar’ın ve daha başkalarının savaş içindeki durumları genişliğince canlandırıldı. İzleyicilerin gözlerinden yaşlar döküldü.  
 

Şevgen rayonu sanatçıları, sizi yaralıların iç dünyaları ile tanıştırarak savaş günlerini yeniden yaşattılar. Temsil, bedeninde kurşun bulunan yaralıların, tüm acılarına karşın, yurt ve yöreleri, oralarda barış içinde yaşayan insanların esenliği için savaşmakta olduklarını bilmenin huzur ve gururu içinde olduklarını, bugünkü gençlerin de kahramanlarımızı unutmadıklarını ve onları örnek aldıklarını vurguluyor.
 

Şevgen rayonu Ulusa Kültür Merkezi’nce sahnelenen oyunun yönetmeni Yusup Timur’a festivalin ilk başarı diploması verildi. İkincilik, yönetmeni Zinaida Oleynikova olan Koşhabl rayonu Natırbıye  “Muza” (Esin Perisi) Ulusal Tiyatrosu’nun oldu. Üçüncülük Svetlana Vıdayko yönetimindeki Cace rayonu topluluğuna verildi. Maykop rayonundan gelen Oksana Belaya,  en başarılı bir yönetmen olarak belirlendi.

 

En başarılı kadın oyuncu olarak Şevgen rayonundan Tutarış Fatime seçildi. Koşhabl rayonundan gelen oyuncu Şodi Kasımov, aslında bir Tacik, en başarılı erkek oyuncu olarak da o seçildi.

 

Şarkılar,  savaş ve kahramanlık günlerinin ateşini yeniden yaşattılar. Maykop Subay Evi topluluğu, Bleğoj Mıhamod, Merem Asker, Ş’evel’ıhu Edvard (ШъэолIыхъу Эдуард), Mihail Kabanov, Evgeniy Andreyev, Evgeniy Tsıgankov ve başkalarının şarkıları coşku içinde dinlendi.

 

Ş’evapts’eko Aminet, Kule Amerbıy, savaş gazisi Ğuk’el’ Muhdin (ГъукIэлI Мухьдинэ)  ve daha başkaları, festivale katılanlara teşekkürlerini sundular, başarılı kişi ve topluluklara ödüller dağıtıldı.

 

Festival 21 Şubat günü Ğobekuaye köyünde sürdürülecek.