...................
...................
ZAFER KUTLAMALARI ADİGEY’DE DE SÜRÜYOR
SEAUH Goşnağo

Adige Mak,  19 Şubat 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................

İkinci Dünya Savaş’ının Almanların yenilgisiyle sona erişinin 65’nci yılı, Rusya Federasyonu tamamında 2010 yılı boyunca kutlanacak.

Yaşanmış olaylara ilişkin “Салют победы” (Selam Zafer) adlı Genel Rusya Festivali hazırlıkları da, en yetkin kişi ve kurumların katkılarıyla sürüyor.

Festival çalışmaları, birçok koldan ve birçok grup tarafından, AC rayon ve kentlerinde de sürdürülmektedir. Çalışmaları yönlendiren komitenin ikinci toplantısı 17 Şubat günü AC Kültür Bakanlığı’nda yapıldı.

Kültür Bakanı Adam Tletser komite başkanı. Komite’de cumhuriyetin tanınmış kişilerinden Kule Amerbıy, Zıha Melaiçet, Süleyman Yunıs, Hot Zavır, AC Kültür Bakanlığı çalışanları Ş’evapts’eko Aminet, Şhalaho Svetlana ve daha başkaları da görev alanlardandır.

Toplantıyı bir konuşmayla Adam Tletser açtı ve Festival’in ilk uygulamaları rayonlarımız ve kentlerimizde sürmektedir, dedi. Bu yakınlarda Cace (Джа­джэ) beldesinde dört rayonun katılımıyla bir festival yapıldı. Bunu Ğobekuaye (Гъобэкъуае) festivali izleyecek. Burada yürütülecek festivale Tevçoj, Krasnogvardeyski ve Tahtamukay rayonları ile Adıgekale kentinden en başarılı bulunan sanatçı toplulukları katılacaklar.

20 -25 Nisan tarihleri arasında bölgesel  (zonal) anlamda Rostov Festivali yapılacak. 22 Nisan günü sabahından başlayarak, bütün bir gün,  Adigey’den Rostov’a gidecek topluluklarımızın gösterileri için ayrılmış bulunuyor. Rostov’da en başarılı bulunacak olan topluluklar Mayıs 2010’da Moskova’da yapılacak olan festival finalinde gösteri ve dinletilerini sunacaklar.

Bu festival uzun yıllardan beri, her beş yılda bir düzenleniyor. Ancak AC henüz ikincisi düzenliyor. Adigelerin katıldığı ilk festival Novorossiysk (Ts’emez) kentinde yapıldı. Novorossiysk’de Adige Oda Tiyatrosu Başkanı Süleyman Yunıs, en başarılı tiyatro yönetmenlerinden biri olarak seçilmişti. Bu nedenle şimdiki festivale de iyi hazırlanmamız gerekiyor.