...................
...................
ALTIN MADALYALARLA DÖNDÜLER
Haber Merkezi
Adige Mak,  19 Şubat 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................
Moskova’daki ZAO “Ekspotsentra” sergi tesislerinde,  16 Şubat günü “Prodekspo” adlı dünya gıda sanayisi ürünleri sergisi açıldı. Sergide seçkin Adigey sanayi ürünlerine de yer verildi.

Adigey’in sergilediği ürünler AC Başbakanı Kump’ıl Murat, Adigey’in RF Devlet Başkanı maiyetindeki temsilcisi Hapsıreko Murat, AC Devlet Başkanlığı ve Bakanlar Kurulu İdari İşler Başkanı Aleksandr Pitsenki, AC Ticaret Bakanı yardımcısı Semegu Nurbıy tarafından da izlendi ve değerli bulundular.

ZAO “Molzavod ‘Şovgenovski’” fabrikamızın ürünleri, yıllardan beri Moskova’daki alıcıların beğenisini kazanmış durumda. Ayrıca Adigey peynirine Rusya’nın değişik yörelerinden artan ölçüde talepler geliyor, bu konuda  toptan peynir satışı üzerine sözleşmeler imzalandı.

OOO “Viktorya Ticaret Müessesi” üretimi, benzerlerinin gerisinde kalmadı. Bu kuruluş 100’den çok ürün çeşidi üretiyor. Üzüm ve diğer meyvelerden üretilen çeşitler,  “Guzerıpl” balsamları (parfüm türü kokulu ürünler),  “Zolotoy olen” (Altın geyik boynuzu) adlı, armut, dut, böğürtlen, kiraz ve kızılcıktan yapılma şurup ve likörler, sergi katılımcıları tarafından rağbet gördü. Bu konuda da İvanovsk, Moskova, Saratov, Bryansk oblastları ve bazı kentlerle toptan satış sözleşmeleri imzalandı.  “Adige Tuzu” (Адыгэ щы­гъу) adlı ürünü üreten Huaj (Хъуажъ) da altın madalya aldı. Jüri “İyotlu tuz” ile “Vılape acı sosu”nu (Vılape acıkası) çok beğendi.

Adigey’de tesisler kurmuş olan “Avakon-Yug” adlı bir Krasnodar firmasının Adigey’de ürettiği ürünler de altın madalya aldılar. AC Başbakanı Kump’ıl Murat, Adigey’deki gıda sanayisinin AC devlet bütçesi tarafından desteklenmekte olduğunu, şimdi bunun yararlı sonuçlarının alınmaya başlandığını ve desteğin sürdürüleceğini açıkladı.  “Kriz, ürünlerimizi alıcı piyasasına sürme girişimlerimizi daha da hızlandırdı. Artık firmalarımız iç üretim mallarımızı daha fazla değerlendirir oldular. Sergi, Adigey’in güçlü bir ihracatçı güç/bölge olduğunu, ürünlerimize talebin iyice  arttığını da gösterdi” dedi Başbakan M. Kump’ıl.