...................
...................

KUYEKO NALBIY KALPLERDE YAŞIYOR
DZIBE Sanyet

Adige Mak,  27 Şubat 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Adige edebiyatının büyük yaratıcı yeteneklerinden, yazar ve şair Kuyeko Nalbıy'ın 70. doğum yılı geçen yıl 20 Temmuz günü olarak belirlenmişti. Ancak nüfus kaydına göre gerçek doğum günü 27 Şubat olarak saptandı.

Kuyeko Nalbıy'in sevecen ve iyilik dolu kalbi, insanlığı, onun düşüncelerinin ulaştığı engin boyutlar, onun dostları ve çalışma arkadaşları tarafından hiçbir zaman unutulmayacaktır. Nalbıy'ın düşünüş ve dünyaya bakış biçimi kendine özgüydü, yaşayış biçimi de başkaları içinde iken bile öylesine kendini belli ederdi. Gerçeği izler, ilişkili olduğu kişilere candan yakınlık verirdi. Nalbıy sadece kendi çevresiyle ilgilenen biri değildi. Gençler ve yaşlılarla sürekli bir arada olurdu. Nalbıy'ı tanıyanların "Nalbıy'ın anlattıkları" diyerek çok şeyi halen anlatmakta olduklarına tanık oluyoruz. Nalbıy'ın sözleri o denli derinlikli olmasalardı, böyle anlatılır mıdı hiç?

Nalbıy'ın felsefi konuşma tarzı, konuşmalarından ve sanatsal deyişlerinden yansıyor. Nalbıy'dan kalan edebiyat yapıtları, her biri birer elmas, birer mücevher değerinde olmak üzere yaşamaya devam edeceklerdir.