...................
...................

JANE KIRIMIZE'Yİ ANMA TÖRENİ YAPILDI
DAVTE Anjel

Adige Mak,  28 Şubat 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Afıpsıpe köyü doğumlu, savaş gazisi ve ünlü şair Jane Kırımıze (Жэнэ Къырымызэ),  90'ıncı doğum yılı nedeniyle, ulusal kütüphanede düzenlenen "İnsan, geleceğe olumlu izler bırakmak için yaşamalı…" adlı bir akşam toplantısı yapıldı.

Toplantı Adige Öğretmen Koleji öğretim üyesi Anzerko Svetlana tarafından yönetildi. AC Kültür Bakanı yardımcısı Ş'evapts'eko Aminet, Adige Devlet Üniversitesi (ADÜ) öğretim üyesi Haç'emız Mir, besteci ve şarkıcı Anzerko Çeslav, kütüphane çalışanları ve öğrenciler katıldılar.

Anzerko Svetlana bir açış konuşması yaptı ve Jane Kırımıze'nin yaşam çizgisi üzerine kısa bir değerlendirme yaptı.

Ardından söz alan Haç'emız Mir, Kırımız'ın yaratıcı sanatsal kişiliği üzerine geniş bir bilgilendirme konuşması yaptı. Jane Kırımız'ın edebiyata adım attığı yıllar çok çalkantılı yıllardı, o "çağdaş bir kişilikti", Sovyetler Birliği Kahramanı şair Andrıhoye Husen (1941-1942) ile birlikte bir topluluk kurmuştu dedi. Jane Kırımıze'nin en yaratıcı döneminde, Sovyetlerin saldırıya uğradığı, şairin de savaşa katıldığı, bu nedenle yapıtlarında savaş günlerine çok yer verdiği açıklandı.

Ş'evapts'eko Aminet de, Jane Kırımıze'nin şiirlerinin bestelenerek şarkıcılar tarafından Adigey'de okunmuş olduklarını ve AC Kültür Bakanlığınca Jane Kırımıze'nin yaratıcı kişiliği üzerine bir kitap yayınlanacağını açıkladı.

Ardından ADÜ Dilbilimi ve Kültür Fakültesi öğrencisi Tsuamıko Ruzana Kırımıze'den şiirler okudu, AC Thabısım Vımar Sanat Kolleji öğrencisi Vıcıhu Maryet, Kırımıze'nin "Sinan" (Annem) adlı şarkısını okudu. Şairden "Şimdi ne oldu?" (Sıda cı kahuğer?) adlı şarkıyı da Anzerko Çeslav okudu.

Toplantıya katılanlar örnek bir kişi olarak Kırımıze'yi saygıyla andılar.