...................
...................

AC DEVLET BAŞKANI SIKI BİR ÇALIŞMA İSTEDİ
HUT Nafset 

Adige Mak,  06 Mart 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Adigey'de, ekonomik krizle ilgili olarak  oluşturulmuş olan Kriz Merkezi 5 Mart günü  AC Devlet Başkanı Aslan Thak'uşın’ın başkanlığında bir toplantı yaptı. Toplantıya RF Devlet Duması üyesi Hacebıyeko Ruslan da katıldı.

Toplantıda her sektör temsilcisi,  kendi sektörüne yansıyan kriz durumu ile ilgili konuştu ve bilgi verdi. AC Ekonomik Gelişme ve Ticaret Bakanı Matıj Aslan, Adigey ekonomisinin temeli olan büyük işletmelerin halen tam kapasitede  çalışamadıklarını söyledi. Bakanlık ve ilgililer yeniden üretime geçilmesi için çalışıyorlar, ama olumlu bir sonuç  alınmış da değil. Düşük kapasite ile çalışan işletmeler de tam kapasiteye geçebilmiş değiller. En büyük sorun üretilenin satılamaması durumu.

AC Devlet Başkanı, ilgililerin konuşmalarından sonra, birkaç ay süre geçmesine karşın işetmelerin yeniden çalışır bir hale getirilememiş olmasını anlayamadığını ve bahaneleri  kabul edecak durumda olmadığını, işletmeler yetkililerinin sorumluluklarının bulunduğunu, yetkililerin ciddi önlemler almalarını,  soruna eğilmelerini ve bir tutum birliği içinde kalıcı çözümler bulmalarını   sert bir dille ifade etti.

AC Tarım Bakanı Yuriy Perov , başlıca sorunun Rusya Tarım Bankası'nın çiftçilere açtığı kredilerin  özendirici olmaktan çıkmış olmasıdır, dedi. Tarım Bakanı, banka   faizlerinin yüzde 17-18’e yükseltildiğini, dolayısıyla talebin düştüğünü söyledi.

AC Çalışma ve Sosyal Yardım Bakanı ve bir çalışma ekibinin de Başkanı olan Natalya Şirokova'nın söylediğine göre, şu an Adigey'de  8 bin 500 işsiz bulunuyor. İşsizlere yeni iş (meslek) eğitimi vermek, onlara yeni iş olanakları yaratmak gerektiğini söyledi. Bu iş için gerek Bakanlık ve gerekse AC Devlet Kriz Merkezi olarak, birlikte çalışıyoruz, dedi. Bu arada 2014 Ş'açe Kış Olimpiyatları için tesis yapımında çalışmak üzere 30 işçinin Adigey'den Ş'açe'ye gönderildiğini de söyledi.

İnşaat ve yol yapımı işleri konusunda da, bir işçi grubunun  başkanı  olan Nikolay Yanuşkeviç bilgilendirmelerde bulundu.

AC Maliye Bakanı Dole Doletbıy, bütçe gelirlerinin yerinde kullanılması gerektiğini, bu konuda sorunlar bulunduğunu  söyledi:400-450 milyon Rublemiz çarçur ediliyor, buna bir son vermek gerekir , dedi. Devlet Başkanı Aslan Thak’uşın da,  vakit geçirilmeden, sorunun Devlet Meclisi-Khase’de ele alınıp görüşülmesini, bir çıkış yolu bulunmasını ve oturumda saptanacak eksikliklerin de tez elde giderilmelerini  istedi.