...................
...................

“İNSANA HİZMET İÇİN VARIZ, BUNU KİMSE AKLINDAN ÇIKARMASIN!“
DERBE Timur

Adige Mak,  12 Mart 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Adigey Başbakanı KUMP'IL Murat: “İnsana hizmet için varız, bunu kimse aklından  çıkarmasın!“ dedi.

Dün Başbakan Kump’ıl Murat başkanlığında AC Bakanlar Kurulu toplantısı vardı. Maliye Bakanı Dole Doletbıy Adigey bütçesi hakkında genişçe bir bilgilendirmede bulundu. 6 Mart gününe değin bu yıl bütçeye girmiş olan para tutarı 462 milyon Ruble, beklenen tutar ise 578 milyon Ruble idi. Mart ayının ilk hafta bütçe girdisi 61 milyon, geçen yılki aynı dönem girdisi 184 milyon Ruble idi. Bu yıl başında çiftçi kesimin kredi borçları 204 milyon Rubleye ulaştı, ödeme sıkıntıları yaşanıyor. Bu konuda da “AC Gıda Hizmetleri Fonu” Başkanının konuşması dinlendi. 2008 yılında borçlu olan yerlerden 13 milyon Rublesi nakit/para, 28 milyonu da teminat/mülk karşılığı olarak (мылъкукIэ) alınabildiğini söyledi, ancak Başbakan bu durumu olumlu bulmadı. Başbakan, Gıda Fonu’nda çalışanların  ortalama 20 bin Ruble aldıklarını, harcadıkları paranınsa yılda beş milyonu bulduğunu, bunun da soruşturulması gerektiğini söyledi. Gıda Fonu Başkanı Sapıy Yura, harcadıkları paranın toplanacak yasal borcun ancak yüzde biri olduğunu  açıkladı. Başbakan öyle de olsa, bu sorunun çözülmesi gerektiğini, geri alınan paranın, gereken paranın çok azı olduğunu söyledi, “Hepimiz cumhuriyetimizin yararı için ne gerekiyorsa onu yapmalıyız” dedi ve bütün bakan ve ilgili komite başkanlarından,  en kısa sürede ciddi çalışmaların başlatmasını istedi.  

Başbakan çocuk yuvalarının savcılık emriyle kapatılmış olmalarının nedenini, AC Eğitim ve Bilim Bakanı Bedanıko Ramazan’dan sordu. Güvenlik kaygısı duymayan Kamennomostki beldesindeki ( poselok) iki çocuk yuvasının  300 biner Rubleye gereksinim duyduğunu, bu konuda rayon başkanlığınca kendilerine bir tahsisat gönderilmesi için bir yazı gönderildiğini söyledi. Başbaan rayon yönetiminin 5 milyon Ruble üzeri bir rezerv (yedek) parası olduğunu, bu parayı bu gibi işlerde kullanmasının uygun olabileceğini, birlikte sorunlara bir çözüm bulunması için yardımcı olunmasını istedi. Bedanıko cumhuriyetteki 120 çocuk yuvasından sadece 46’sında yangın alarmı bulunduğunu, sorunları çözmek için gerekli olan paranın bulunamadığını söyledi.

Bundan sonra ilaç fiyatlarına yüzde 30 tutarında zam yapıldığı açıklandı ve bu konuda ne yapılabileceği, ayrıca çocuk dinlenme tesisleri ile ilgili konular da görüşüldü.

Başbakan en son gıda fiyatlarının dengede tutulmalarının başta gelen bir sorun olduğunu söyledi. Başbakan bu konuda Ekonomi Bakanı’nı görevlendirdi. Güney Federal Okrugu’na göre, Adigey’de fiyatların daha yüksek olmasının kabul edilemeyeceğini de belirtti.  “İnsanların yaşam düzeylerini yükseltmek ana amacımız, bunu başaramazsak çalışmamız amacına ulaşmaz, görevimiz insanların mutluluğu için çalışmaktır” dedi Başbakan.  

Başbakan Kump’ıl Murat’ın değindiğ ikinci bir önemli sorun da devlet memurlarının engelleme ve diğer yollarla ticarete zarar vermekte olmaları konusu idi. Başbakan bu gibi kişilerin cezalandırılmalarını istedi.