...................
...................

BASKETBOL UYUŞTURUCUYU ENGELLİYOR
Spor Servisi

Adige Mak,  13 Mart 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Maykop N 2 Çocuk ve Gençlik Spor Okulu’nda basketbol,ilgi gören sporlardan biri. Kız ve erkek basketbolcular Krasnodar Kray ve Rusya’da yapılan yarışmalara katılıyorlar. Eğitimlerini söz konusu okulda almış olan Hakune Ruslan, Meretıko Timur, Anatoliy Kuzmenka, Bleğoj Kaplan ve birkaç kişi daha Maykop “Dinamo”ya alındılar. Adigey Cumhuriyeti kıdemli antrenörü Yurıy Boyko yönetimindeki gençler ünlü takımlara alınıyorlar.

 

SSCB spor mastırı olan Sergey Zolottsev çocukları eğitiyor. Bu çocuklar Hanehu Adam adına Maykop’ta düzenlenen yarışmalarda başarılı oldular ve üçüncü geldiler.İkinciliği alan “Veteranlar” gençleri 83:81 yendi.

“Öğrencilerimizden Dmitriy Şuvalov “Dinamo”ya alındı”, diyor antrenör Sergey Zolottsev. “Konstantin Semyakin, Dmitriy Beloivanov ve daha birkaç gencimiz kendilerini gösterme fırsatı buldular”.

 

 

Sergey Zolottsev, çocukların hepsinin ünlü birer basketbolcu olacakları iddiasında değil.Çocuklar ekonomik ve teknik alanlarda eğitim almayı arzuluyorlar, çocuklarda gördüğümüz en sevindirici şey uyuşturucudan uzak duruyor olmalarıdır. Anlaşılan antrenörleri S.Zolottsev’i örnek alıyor, sporun eğitici anlamını arkadaşlarına da duyuruyorlar.

 

Maykop Spor Merkezi-2 (СДЮШОР-2) direktörü Viktor Bosenka’ya göre, beden eğitimi ve sporla ilgilenen  öğrenciler kötü alışkanlıklardan uzak duruyorlar. Öğrenciler antrenörlerinin sigara içmediğini, disiplinli ve kişilikli olduklarını gördükçe, kuşkusuz etkileniyorlar.

 

Sergey Zolottsev sporcu bir aile üyesi. Eşi bir basketçi idi, oğlu Roman da Maykop “Dinamo” oyuncusu idi. Bugünün Spor Merkezi-2 öğrencileri yarının iyi oyuncuları olabilirler, onlar geleceğin başarılı insanları olmak için ilk adımlarını atıyorlar.