...................
...................

ADİGEY, BİR SPOR MERKEZİ OLACAK
Spor Servisi

Adige Mak,  17 Şubat 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Konuğu güleryüzle karşılamak, konuğa değer vermek ve onunla ilgilenmek Kafkas halklarının en güzel geleneklerinden biridir. Yapmacık davranışlardan kaçınmak, normal biri imiş gibi  konuğu karşılamak, Adigelerin bir geleneğidir. Öyle de olsa, Rusya Federasyonu Turizm, Gençlik ve Spor Bakanı Vitali Mutko, 14 Mart günü Adigey Cumhuriyeti’ne geldiğinde, onun karşılanışı farklıydı, onunla yapılan konuşmalar, bizim açımızdan ayrı bir mutluluk kaynağı idi ve onun kalplerdeki yeri de farklıydı. Bakanı karşılamaya gelenler arasında Maykop kenti, Maykop rayonu, Cace, Tevçoj, Koşhabl ve daha uzak yerlerden   gelen sporseverler de bulunuyorlardı.

AC Başkanı Thak’uşın Aslan, Federal Baş Müfettiş Tliuj Adam, Başbakan Kump’ıl Murat,  “Birleşik Rusya Partisi” Adigey kolu Sekreteri Aşe Muhamed, AC Futbol Federasyonu Başkanı, AC Parlamentosu Komitesi Başkanı Mıgu Reşıd, Maykop Belediye Başkanı Mihail Çerniçenko, milletvekilleri Kule Askerbıy, Mırze Canbeç, Adigey Beden Eğitimi ve Spor Komitesi Başkanı Hasaneko Murat ve diğer üst düzey Adigey yetkilileri Vitaliy Mutko’yu karşılayanlar arasındaydı.

Tören AC Stadında başlatılacaktı, ancak konuk biraz gecikmiş oldu, biz de bu fırsattan yararlanarak önde gelen yöneticilerle konuşmaya çalıştık.

Stad baştan sona yenilenecek

“AC’nin en büyük stadı iki yıl içinde, tanınmayacak bir biçimde yenilenmiş olacak” dedi Başkan Aslan Thak’uşın.  “Stadyumun yenilenmesi için 20 milyon Ruble ayırdık,  parayı kullanmaya başladık. Amacımız Adigey futbolunu kalkındırmak değildir sadece. Beden eğitimi ile sporu  Adigey Cumhuriyeti düzeyine yaymayı ve  geliştirmeyi amaçladık. Mimarlar stadyumu daha güzel bir  hale getirmek için çalışıyorlar. Stadın kuzey tarafında oturma yerleri yok. Doğuya bakan tarafın koltukları eskidiğinden kaldırıldı. Stadın daire biçimli oturma yerleri yenilendiğinde, güzel bir görünüm oluşacak” dedi.

Bu arada Babakan Kump’ıl Murat’ın da sporcu ve antrenörlerle konuşmakta olduğunu görüyorduk.

Konuk Stadyuma indi

Helikopter stadın üzerinde göründüğünde, karşılamaya gelen  ev sahipleri sevindiler. Helikopter selam vererek,  aşağıya,  öne doğru bir manevra yaptı, ardından havalandı ve Maykop’un doğusuna doğru uçtu, ardından dönüp stadyuma indi.

Helikopterden RF Turizm, Gençlik ve Spor  Bakan ve Rusya Futbol Birliği Başkanı Vitali Mutko ile AC Parlamentosu adına  Federal Konsey’de temsilci olan Haşır Aslan ve diğer görevliler indiler.

Konuklarla ev sahiplerini tanıştırmaya gerek yoktu. Sevinçle, dostça kucaklaştılar. Birçok kez statta bulunmuş olan Vitali Mutko bazı sorular sordu. Adigey Başkan Thak’uşın Aslan da yanıt vermekte gecikmedi.

Başkan Thak’uşın, Adige Devlet Öğretmen Enstitüsü’nü  (Şimdi ADÜ) bitirdiğinde bu stad da göreve  başlamıştı.  “Spartak” spor kulübünün de başkanı olmuştu. Stat, bu son yıllarda iyice eskimişti. Eskidiği de dökülmekte olmasından anlaşılıyordu.

Eskisi düşündürür, yenisi sevindirir...

Cumhuriyet stadı eskimişti ama  yıkılacak düzeye gelmemişti. Futbol sahası ve oturma yerleri yenilendiğinde güzel bir görünüm alacak. Şhaguaşe (Belaya) Irmağı öte, sol yakasında “Yunost” (Gençlik) adlı yeni bir stat yapıldı. Yunost’da üç futbol sahası bulunuyor. İlkinde ülke düzeyinde karşılaşmalar yapılacak. İkincisi 40x60, üçüncüsü 20x40 metreler çapında. Sahalar estetik görünümlü, yaz ve kış futbol karşılaşmalarına uygun.

AC Beden Eğitimi ve Spor Komitesi Başkanı Carmeko Yusıf  açılış konuşmasını yaptı. Adigey Devlet Başkanı Thak’uşın Aslan da AC’nin sportif alanlardaki başarılarını anlattı; “Çırjın Muharbıy, Vladimir Nevzorov, Sergey Alifirenka gibi Olimpiyat şampiyonlarımız, altın madalyalar getirmiş, dünya birincisi olmuş  judo ve samba şampyonlarımız var” dedi.

Thak’uşın Aslan 11 kez  Samba dünya şampiyonu olan Hasaneko Murat’dan takdir ve övgüyle söz etti. AC Başkanı, Bakan Vitali Mutko’nun Adigey’e bu ziyareti nedeniyle mutluluk duyduklarını, federal makamların Adigey’e yardımları sayesinde spor komplekslerinin ve olanaklarının geliştiğini belirtti.

AC Devlet Başkanı, “Yunost” stadının ve futbol sahalarının inşasında, spor gereçlerinin alınmasında yardımlarını esirgemeyen Vitali Mutko’ya minnet ve şükranlarını sundu ve ona Adigey Cumhuriyeti’nin onur ifade eden  “Adigey Liyakat Madalyası”nı (Адыгеим и Щытхъузехь) sundu.

Vitali Mutko,  “Maykop’ta açılışı yapılan bu yepyeni stad nedeniyle tüm Adigeylileri kutluyorum” dedi. V. Mutko ve A. Thak’uşın, açılış kurdelesini birlikte kestiler, binden çok oturma yeri bulunan oturma yerine küçük futbolcu çocukları aldılar. Futbol hakemi Koşk Yunıs maç düdüğünü çaldı ve gençlik karşılaşması başlatıldı. Topu ilkin Vitali Mutko aldı ve Thak’uşın Aslan’a pas verdi, Thak’uşın da onu  ileriye attı...

Çocuklar karşılaşmayı sürdürürken, biz de Vitali Mutko ile spor tesisleri üzerine konuştuk. Vitali Mutko çocukluk ve ilk gençlik  günlerini Maykop’ta geçirdiğini, Adigey’in bir spor merkezi olacağından kuşkusu bulunmadığını, Adige danslarını sevdiğini söyledi, başka konular üzerine de konuşmalar yaptık. Bu görüşmemize ve diğer konulara ilişkin yazılarımızı önümüzdeki günlerde “Adige Mak” gazetesi sayfalarında bulacaksınız.