...................
...................

ÇOCUK YUVALARI SORUNU ÇÖZÜM BEKLİYOR
Haber Merkezi

Adige Mak,  20 Mart 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Çocuk yuvasına çocuk aldırmak bir sorun, başına gelmeyen bilmez. Şaşırma ve üzülmemiz, bugünlerde  yaşananlar yüzünden. Maykop rayonu (*) savcılığı tarafından denetlenen 4 çocuk yuvası yargı kararıyla kapatıldı.

 

Savcılık incelemesine göre, bu dört çocuk yuvası gerekli koşulları taşımıyor, eski ve berbat durumdalar. Durum böyle, rayonda çocuğunu yuvaya aldırmak isteyen her yüz kişiden sadece  39’u yuva bulabiliyor. Şu sıralar yeni başvuru sayısı 500’ü aşmış bulunuyor. Çocuk yuvalarında şu sıralar 400’den çok çocuğa bakılıyor. Bu da sorunun büyüklüğünü gösteriyor. 15 kişilik  oyun bahçesi, uyku odası ve yemekhaneye  şu sıralar 20-30 çocuk düşüyor, sorun da buradan kaynaklanıyor, yeterli hizmet verilemiyor.

 

Denetlenen evlerin eski, çatılarının su akıttığı, duvarların çatlak ve kırık olduğu, doğru dürüst bir kanalizasyonlarının  bulunmadığı, musluklarının bozuk, döşemelerinin de yer yer çürük oldukları görüldü.

 

Yuvalardan 4’nün durumu çok kötüydü ve çocuklar için tehlike yaratıyorlardı. Bu nedenle Sevstopolska beldesindeki  (stanitsa) “Rosinka”, Pobeda beldesindeki (poselok) “Zayçik”, Kamennomostki beldesindeki “Buratino”, Dagestanskaya beldesindeki “Lesok” adlı çocuk yuvaları kapatıldılar.

 

Denetlenmeyi beklemeden, rayon  (ilçe) eğitim müdürlüğü,  sekiz eskimiş binayı devre dışı bırakma, yuvaları kapatma kararı aldı. Bunlar arasında Kamennomostski beldesindeki “Solnışko” ve “Kalinka”, Tulski rayon merkezindeki “Yabloçko” ve Krasnooktyabski’deki “Lesnaya skazka” adlı  yuvalar da var. Bu tesisler şu sıralar teknik  incelemeden geçiriliyorlar.  

 

Rayon boyutunda denetlenen 24 çocuk yuvasından sadece 2’si aranan  koşulları taşıyorlar.

 

Kapatılan çocuk yuvalarındaki çocuklar aileleri için büyük bir sorun yarattı. Çünkü çocuk yuva dışı kaldığında, ana baba huzur içinde kendini işine veremiyor. Bu nedenle sorunun biran önce çözülmesi gerekiyor. Rayon yönetiminin önünde büyük bir sorun bulunuyor, çözüm para bulunmasına kalmış. Sorun AC Bakanlar Kurulu tarafından da ele alınmış durumda. Kısıtlı rayon bütçesiyle, bu ağır  işin altından kalkılabilir mi?. .

 

(*) Maykop rayonu Adigey'in en büyük ve güneydeki ilçesidir. Merkezi Tulski olup Maykop kentinden ayrı bir yerdir. -HCY