...................
...................

ŞARKI DAYANIŞMAYI GELİŞTİRİYOR
Haber Merkezi

Adige Mak,  21 Mart 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

“2009 yılı Adigey’in küçük yıldızları”, XII’nci Adigey festival yarışmalarına iddialı olarak katılmış bulunuyor. Buna çok seviniyoruz. Şarkıcı ve oyuncular, resim yapan çocuklar, sanatsal yeteneklerini özgürce sergiliyor ve başarılarını ortaya koyuyorlar.

 

AC Kültür Bakanlığı Ulusal Kültür Merkezi öncülüğünde düzenlenen festival, her yıl daha da gelişiyor, katılımcı sayısı da artıyor. Tulski beldesindeki (*) şarkı yarışmasında Adige, Rus, Emeni ve diğer dillerde şarkılar söylendi. 6-22 yaş arası değişik çocuk ve gençlik grupları, kendi dallarında  yarıştılar.

 

İlk şarkıyı sekiz yaşındaki Yulya Kolesnikova söyledi ve ikinciliği aldı. Birinciliği  “Жъуа­гъо/Jüağo” (Yıldız) şarkısıyla Nabeko Bele aldı. Tume Nail ile K’eraş Sabina, ikisi de 10 yaşında ve Maykoplular.  İkisi de festival ödülünü (лауреат)  aldılar.  “Raduga” topluluğu 9 ile 10 yaş grubundan oluşuyor, grup birinciliğini aldılar.

 

15 yaş grubu içinden Aleksandr Oganyan ödülü aldı; “Armenia” (Ermenistan) şarkısını söyledi. Kuşmez Eline ile Polina Belyaşova birincilikleri aldılar, Tığuj Marina ikinci oldu. Dzıbe Albina ile Hapeç’e Rasite üçüncü geldiler. Cace rayonu şarkı topluluğu “Centilmenler” ise birinciliği aldı.

 

16-22 yaşlar arası gençler yarışması ödülünü Cace rayonu şarkıcısı Lilia Zabavkina aldı. Ambarçum Matevosyan, Tevçoj Marzıyet, Harlampiy Marina ve Ekaterina Yakimova özel ödüller aldılar.

 

16-22 yaş grubunda yarışmak üzere Adıgekale kentinden gelen “RİA” topluluğu da ödül aldı. Maykoplu Nadejda Liholetova ile Meşfeşşu Nafset birincilikleri aldılar.

 

Ulusal şarkıları söyleyenler övgüye değer başarılar sergilediler. Cumhuriyet Lisesi şarkı topluluğu Baste Asyet yönetiminde Hathı  Koç’as (Хьатхмэ я Къо­кIасэ) şarksını mükemmel bir biçimde icra etti. L’ışe-Yüksel Guş’ave ilk/kadim  (пэсэрэ) bir şarkıyı başlattı, gençler de jıv biçiminde ona eşlik ettiler. Guş’ave’nin babası Doğan, Türkiye’den dönmüş, Maykop’a yerleşmiş ve orada aile olmuş biri. Küçücük çocuk eski/kadim çağ Adige şarkısını gür sesiyle başlatıyor, insanı ulusun tarihinin derinliklerine götürüyor. Elizaveta Çernova da yarışmada ödül alanlardan. Angelina Kasumova da birinciliği aldı.

 

11-15 yaşlar grubundan Maykoplu bir kız olan Yana Grişuk da ödül aldı. Kahramanın savaşa uğurlanışı şarkısını doyumsuz bir güzellikte seslendirdi. Rus ulusal şarkısını söyleyen Galina Şkapentseva ise salonu coşturdu, o da ödüle layık bulundu. Yulya Nesterenko da ödüllendirildi.

 

“Aşemez” folklor topluluğu Baste Asyet yönetiminde. 12-13 yaş çocukları ünlü “Mezguaşe” kadim Adige şarkısını söylediler ve dalında birinciliği aldılar. Natalya Uvarova’nın eğittiği Dina Vlasova ile Yuliya Komayda da festival ödülüne layık bulundular.

 

Cace rayonundan gelen Tatyana Belaya’yla,  sahne alması öncesinde konuştuk. Heyecanlıydı, ama belli etmemeye çalışıyordu .  “Нэсходило в ранци сонэчко” adlı ulusal şarkıyı va başkalarını çok dinledik. Ama bu kızın sesi başkaydı, çok güzeldi, şarkısını dinledikçe, insa ulusal düşüncenin derinliklerine  dalıyor. Tatyana Belaya, Maykop rayonlu öğrenciler Natalya Bragiakova ve Aleksey Golovko ödül alanlar arasında.

 

Kısa bir özetleme

 

Düzenleyici ve değerlendirme kurulu üyelerinden Şhalaho Svelana, ǒıç’ İsa (КIыкI Хьисэ), Peşşo Nuryet ve başkaları öğrencilerin yaratıcı yeteneklerinin gelişmekte olduğunu belirttiler. Kule Amerbıy,  “Adige fetivaline katılanlar sadece Rusça değil, Adigece  şarkılar da söylemeldirler” dedi.

 

Ekim ayında Maykop’ta düzenlenecek olan Dünya Festivali bağlamında, şimdiki festival, gençler açısından iyi bir deneyim oldu.
 

(*) Tulski-Adigey’in güney bölümü, Maykop rayonu merkezi, nüfusu 10.502 (2002) -HCY