...................
...................

GENÇ MODELİSTLER
DAVTE Angel

Adige Mak,  21 Mart 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Adige Devlet Üniversitesi Sosyal Teknik Koleji, bir kaç yıldan beri “Gençler Podyumu” (НыбжьыкIэ подиум) adı altında yarışmalar düzenliyor. Yarışmaları AC Gençlik İşleri Komitesi ile onun “Maykop kenti Belediyesi” Geçlik İşleri Şubesi birlikte organize ediyorlar. Düzenleme “Adigey Başkenti Gençleri” adlı bir program çerçevesinde uygulanıyor.

 

Maykop kenti Belediyesi Gençlik İşleri Şube Başkanı İrina Sergeyeva’nın bize söylediğine göre, bu yılki yarışmaların  katılımcı sayısında büyük  bir artış oldu. Geçen yıl yarışmalarımıza Rusya Güney Federal Okrugu’ndan (*) gelenler katılmışlardı, bu yıl Rusya’nın  her yöresinden gelmiş katılımcılar var. Maykop’a modelistlik mesleğine hazırlanan gençler geliyorlar. Bu gençlerin çalışma ürünleri  Maykop’ta sergilenecek. Bunun için birçok alanda yarışmalar düzenlenecek.

 

Bugün  yarışmalar gösterişli bir biçimde yürütülüyor. Getirilen modeller  izleniyor, jüri üyeleri kendi aralarında örnekleri değerlendirerek derecelendirmeler yapıyorlar.

 

Kapanış galası, bugün akşama  Filarmoni salonunda yapılacak. Dereceye giren yarışmacılara ödülleri (шIу­хьафтын) ve başarı belgeleri (щытхъу тхылъхэр)  törenle verilecek.

 

(*) Rusya Güney Federal Okrugu, RF’deki 7 federal bölgeden biridir, merkezi Rostov kenti olup buraya Adigey ve Kuzey Kafkasya’daki diğer 6 cumhuriyet ile iki kray dahil, toplam 13 region bağlıdır. -HCY.