...................
...................

ULUSLAR BAHARI SEVİNÇLE KARŞILADILAR
Haber Merkezi

Adige Mak,  24 Mart 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Eski zaman Adigelerinin Mart ayında yaptıkları  Yeni Yıl (*) kutlamalarına ilişkin bir gösteri,   “Yeni yıl kutlaması” (ИлъэсыкIэ мэфэкI) adı altında AC Ulusal Müzesi’nde düzenlendi. AC Kültür Bakanlığı ‘Ulusal Kültür Merkezi’ tarafından düzenlenen kutlamaya Adigey’de yaşayan bütün topluluklar da   katıldılar. Kutlamada Adige, Rus, Tatar, Ermeni ve diğer dillerde şarkılar söylendi. Kutlama Adige dansları eşliğinde sona erdi.   

 

Salonda, Adige melodileri ortalığı çınlatıyor, haberciler (гъоу­хэp), eskiden olduğu gibi, kutlamanın, o mutlu günün geldiğini dört bir yana duyuruyorlar. “Kubanoçka” folklor grubu,  “Lübo” Kazak topluluğu,  “Besleney” topluluğu,  “Aşemez” topluluğu,  “Köyün Genç Yıldızları” (Къуаджэм ижъогъожъыехэр),  “Maykopçanoçka” topluluğu,  “Samğur” topluluğu, “Nart” topluluğu, ǒırğ Yura, Ş’evel’ehu Eduard, Dzıbe Fatima, Tevçoj Marzyet, Tevçoj Marina, Ambartsum Matevosan, Hazeşıko Mos ve diğerleri şarkılar söylediler. Oyuncular ulusal dans örnekleri sergilediler.

 

Ünlü tiyatro sanatçısı Vıcıhu Maryet ile Perenıko Katib’in yaptıkları  eski ulusal giysiler içinde Yeni yılı karşılama içerikli  konuşmalarda, kişiyi ulusal tarihin derinliği, Adige toprağının bolluk ve bereket dolu yaşamı, şimdiki Adige Cumhuriyeti’nde yaşayan değişik topluluklardan insanların dayanışma ruhu sergilendi. Nartların ateşe yüklediği anlam, toprağı işleme biçimlerini, sofraya konan  yiyecek türlerini, Setenay guaşe imajını ve diğer karakterleri görmek isteyenler bu gibi toplantılara katılmalılar.

 

AC Başbakanı Kump’ıl Murat, kutlamada Rusça ve Adigece bir konuşma yaptı, Yeni yılda herkes için mutluluk dileğinde bulundu. Başbakan kürsüden indiğinde, Adige giysili bir kız öğrenci ile bir Adige dansı oynadı. Toplantıya AC Parlamentosu Başkanı Sapıy Vyaçeslav, AC Kültür Bakanı yardımcısı Ş’evapts’e Aminet ve daha başka yetkililer  de katıldılar.

  

Dzıbe Fatima’nın bir çocuğun elinden tutarak Nartlara ilişkin olarak söylediği şarkı, ǒırğ Yura’nın Adige kızının güzelliğini, soyluluğunu ve örnek kişiliğini dile getiren şarkısı, Hazeşıko Mos’un ulusun düşünce ve ulusal  karakteri sergileyen şarkısı, Tatar (къэндзал) sivil hareketi “Dostluk” (Дуслыкъ) örgütü Başkanı Alyam İlyasov’un (Алям Илясов) Yeni yılı karşılama ve selamlama konuşması ve başka konuşmalar da unutulmayacak anılardan olacaklardır.

 

Üzerinde kurutulmuş etler ve ulusal yemekler bulunan üç ayaklı bir Adige sofrası 20 bin Rubleye satıldı.

 

Hatiyak’o Ş’evpaka Cumaldin yönetiminde “İslamıy”,  “Zefak’o” ve  “Lezginka” dansları sergilendi.

 

Bısıc Murat, Perenıko Katib, Şaguc Kazbek ve Bat Han’ın üye olduğu jüri tarafından  iyiler içinden  en iyileri seçildiler ve onlara ödülleri verildi. En iyi seçilen dansçılardan Çemışo Emma, Yeni yılın Adigey’de yaşayan tüm topluluklar tarafından bayram olarak benisenmiş olduğunu söyledi. Oyuncular, topluluk farkı gözetmeden, karma halde, birlikte dans ettiler.

 

Oyuncu Afeşşeğe Faina töreni başarıyla yönetti. Şarkıcı Andzereko Çeslav, Atejıko Fatima, Neğoy Marina, Yeni yılı, ilkbaharı ve ilkbahar çalışmalarını dile getiren güzel şarkılar söylediler.

 

“Kule Amerbıy, ünlü bir yönetmen, bu denli çok sayıda bir sanatseveri bir araya getirmek ve onları yağmur altında süren danslara katmak, başlı başına bir başarıdır” diyorlar AC  Besteciler Birliği üyeleri ǒıç’ İsa ile Kağazaj Bayzet.

 

Yeni yılı kutlama törenine katılan pşınave (çalgıcı)  ve dansçılara, gazetemiz “Adige Mak” adına “Sağolun, Yeni yılınızı kutluyoruz” diyoruz.

 

(*) Adige Yeni yılı (ИлъэсыкIэ)-Nevruz şenliği benzeri, ama farkılı bir kutlama olmalı, bu kutlama Balıkesir’de “Çerkes yazı” olarak bilinir-HCY.