...................
...................

BAŞKAN THAK’UŞIN DİN ADAMLARIYLA BULUŞTU 
HUT Nafset

Adige Mak,   25 Mart 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Dün, 23 Mart günü, AC Devlet Başkanı Aslan Thak’uşın, Adigey ve Maykop Başpiskoposu Panteleimon ve Adigey ve Kuban yöresi/Krasnodar Kray Müslümanları Müftüsü Yemıj Nurbıy’i birlikte kabul etti. Toplantıya Başbakan  Kump’ıl Murat, Devlet Meclisi-Xase Başkanı Anatoliy İvanov, AC Devlet Başkanlığı  ve Bakanlar Kurulu İdari İşler Başkanı Aleksandr Pitsenki ve ilgili Bakanlar katıldılar.  

 

Aslan Thak’uşın her iki din mensubu liderlerle bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Çocukların eğitimi, güncel sorunların çözümü doğrultusunda, her iki din görevlilerinin özgürce ve birlikte çalışmalarının yararlı olacağına inandığını söyledi.  

 

Adigey ve Maykop Başpiskoposu Panteleimon, cumhuriyet yöneticilerinin kendilerine zaman ayırmalarını ve her zaman için kendilerine destek olmalarından memnun olduklarını söyledi, kaygılanmakta olduğu güncel sorunlara da kısaca değindi. Bu tür yakınmalara örnek olarak, yüksek ve mesleki okullar öğrencileri arasına  Müftü ile birlikte gidip toplantılar yapmak istediklerini, çocukların eğitimine zarar veren ve Maykop’a getirilen uygunsuz şeylerin kaldırılmalarını istedi. Devlet Başkanı sözü edilen reklam panolarının kaldırılmaları için bir karar yayınladığını açıkladı, öğrencilerle toplantılar yapılasını da olumlu karşıladı.

  

Müftü Yemıj Nurbıy, yetişme çağındaki çocuklar için köylerde spor tesisleri kurulmasını ve bunların yaygınlaştırılmalarını, bunun gençlerin eğitimi konusunda yararlı olacağını ve bu konuda yapılması gerekenleri belirtti. Bu arada üç ayda bir “Yuvarlak Masa” toplantıları yapılmasını, Maykop’ta Hıristiyan ve Müslümanlar için iki ayrı  mezarlık yeri tahsis edilmesini istedi.

 

AC Parlamentosu Başkanı Anatoliy İvanov, çocukların eğitimi alanında yardımlarını esirgemedikleri için din adamlarına teşekkürlerini sundu, milletvekillerinin kendilerini her zaman için destekleyeceklerini bildirdi. Başbakan Kump’ıl Murat da, ekonomik krizin yaygınlaşmakta olmasına karşın, cumhuriyette sosyal yardım, spor, gençlik sorunları ve kültür işleri için bütçede bir kısıtlamayı düşünmediklerini, Başkan Thak’uşın’ın da buna değgin alınmış bir kararı (унашъо)  bulunduğunu, istenen konularda elden geldiğince birlikte çalışmaya hazır olduklarını söyledi.

 

Toplantı sonunda AC Devlet Başkanı din adamlarına teşekkürlerini sundu ve böyle bir araya gelmelerin yararına inandığını da vurguladı.