...................
...................

DİN ADAMLARI GENÇLERLE İLGİLENECEKLER
DAVTE Angel

Adige Mak,   26 Mart 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Dün, 25 Mart 2009 günü, AC Gençlik İşleri Komitesi ile AC ve Kuban yöresi Müslümanları Dini Merkezi (ДиндэлэжьапIэ) arasında, gençlere yönelik birlikte çalışmalar yürütülmesi konulu bir sözleşme imzalandı.

Anlaşma, AC Delet Başkanı Aslan Thak’uşın’ın Adigey ve Maykop Başpiskoposu Panteleimon ve AC ve Kuban yöresi Müslümanları Müftüsü Yemıj Nurbıy ile vardığı bir  uzlaşma sonucu imzalandı.

Toplantıda, Müftü Yemıj Nurbıy gençler arasında uyuşturucu (кIэп), içki (ар­къ) ve hırsızlığın yaygınlaştığını, bu gibi nedenlerle genç yaşta çocukların -alkollü- oto kullanırken öldüklerini, bunun -küçücük- ulusumuz açısından büyük bir kayıp olduğunu, bu gibi kötülüklerden uzak durmaları için, gençlerin bir Tanrı inancına  sahip olmaları (тхьэшIошъхъуныгъэ) gerektiğini söyledi. “Bütün bir cumhuriyet düzeyinde, gençleri kötü alışkanlık ve eylemlerden uzak tutmak için aralıksız çalışacak ve elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi Müftü Yemıj.

Komite Başkanı P’at’ıko Aslan da, gençlere inanç ve moral aşılamak için, Komite’miz ile Dini Merkez’in birlikte çalışacaklarını söyledi. Barınak ve yurtlarda yaşayan gençlerin camilere getirilerek, bu gençlerin doğru (dini) yola adım atmaları için çalışmalar yürütüleceği, çocuklarla konuşmalar yapılacağı ve onlara eğitici filmler izlettirileceği de söylendi.

Bu konuda Adigey ve Maykop Başpiskoposu Panteleimon, MVD (МВД ) ve UİN (УИН) gibi -Hıristiyan- kişi ve kuruluşlarla da anlaşmaya varıldığı açıklandı. Yemıj Nurbıy, sözleşmenin ömürlü ve başarılı sonuçlara yol açması için Tanrı’ya dua etti.

Not: Tire içindekiler çevirmene aittir. -HCY