...................
...................

KÜLTÜR EMEKÇİLERİ GÜNÜ KUTLANDI
HUT Nafset

Adige Mak,   26 Mart 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Dün, 25 Mart günü, AC Filarmoni salonunda Kütür Emekçileri Günü nedeniyle bir kutlama toplantısı yapıldı. Kutlamaya AC Devlet Başkanı Aslan Thak’uşın, Hükümet ve Parlamento üyeleri, kıdemli kültür ve sanat adamları da katıldılar.

Aslan Thak’uşın kültür emekçilerini, gün nedeniyle kutladı ve kültür emekçilerinin her ulusun kültürel değer ve geleneklerinin koruyucuları olduklarını, toplumda gerçekleşen ve iz bırakan şeylerin sanatçılar  arcılığıyla öğrenildiğini söyledi. Başkan Adigey’in kültür emekçilerine dönerek, sizin çalışmalarınız  sayesinde Adigey kültürü, RF ve dünya düzeyinde tanıtılmaktadır. Hepinize teşekkürlerimi sunuyorum. Ekonomik krize karşın, kültür için ayrılmış olan bütçe tahsisatında bir kısıtlama yapmayacağız, dedi. Ardından Adigey’in adını duyuran ve büyük çalışmalarda bulunan ressam Viktor Birükov ile ünlü arkeolog Aslan Tev’e başarı belgelerini sundu.

Ardından AC Kültür Bakanı Adam Tletser, RF Kültür Bakanlığı tarafından gönderilen teşekkür yazılarını Enem beldesi çocuk sanat okulu Müdiresi Tatyana Aristenko, Adige Sanat Kolleji çalışanı Açumıj Sara, Kültür Bakanlığı çalışanı Şhalaho Svetlana, Şevgen Bel ve Şevgen rayonu Çocuk Sanat Okulu Müdiresi Nadejda Berestovayan’a verildi.

Ardından Adigey şarkıcıları ve dans toplulukları dinleti ve gösterilerini sundular.