...................
...................

ADİGEKALE GELİŞİYOR
Basın Merkezi

Adige Mak,   27 Mart 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Dün,26 Mart 2009 günü, Adıgekale kentinde AC Bakanlar Kurulu’nun genişletilmiş bir toplantısı yapıldı. Tolantıya Devlet Başkanı Aslan Thak’uşın, Başbakan Murat Kump’ıl, Federal Baş Müfettiş Adam  L’ıüj, Parlamento Başkanı Anatoliy İvanov, Devlet Başkanlığı ve Bakanlar Kurulu İdari İşler Başkanı Aleksandr Pitsenki, Bakanlar ve AC komiteleri Başkanları katıldılar.

 

Cumhuriyetin ikinci kenti Adıgekale’nin sosyal ve ekonomik gelişmesi amacıyla yapılan bu toplantı nedeniyle kent yönetimi Başkanı Kim Mamyeko memnuniyetini ifade eden bir konuşma yaptı.

 

Bu son dönemde Adıgekale’de bir pirinç işleme fabrikası ile hazır konut üreten bir fabrika  kurulmuş bulunuyor. Bu iki fabrika birçok kişiye iş olanağı ve bütçeye de vergi geliri sağlıyor.

 

Ancak, yine de eksiklikler de çok. Örneğin Adıgekale kentsel alan dahilindeki 1200 hektar (12 bin dönüm) arazinin 900 hektarı el atılmamış durumda, boş, ЖКХ (Toplu Konut İdaresi) ile ilgili sorunlar,40 daireli apartman konutlarının dağıtımları konusunda karşılaşılan güçlükler ve işsizlik gibi konular var.

 

Toplantı öncesinde, hükümet tarafından sorunları  araştırma bağlamında bir işçi çalışma  grubu görevlendirilmişti. Toplantıda ilgili bakan ve komite başkanları, kendi çalışma alanları ile ilgili olarak sorulan soruları yanıtladılar.

 

Toplantıda ele alınan konulara ilişkin daha geniş bilgileri önümüzdeki günlerde gazeteniz “Adige Mak” sayfalarında bulacaksınız.