...................
...................

TİYATROMUZ BAŞARILI YOLDA
YEMIT’ITL Nurbıy

Adige Mak,   27 Mart 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

27 Mart Dünya Tiyatro günü nedeniyle Adigey Cumhuriyeti Ulusal Tiyatrosu baş yönetmeni, RF halk oyuncusu, Abhazya kıdemli sanatçısı Murat Kukan (Кукэнэ Мурат) ve oyuncularımızla söyleşide bulunduk.

- “AC Ulusal Tiyatrosu, elinden geldiğince ve yaratıcı bir anlayışla çalışmalarını sürdürüyor”, diyor Murat Kukan.  “Kabardey-Balkarya, Karaçay-Çerkesya, Abhazya, Krasnodar, Moskova ve ABD ile Adigeyli oyun yazarları arasında iyi ilişkiler var. O yerler yazarlarının yazdıkları piyeslerden seçtiklerimizi sahneliyoruz.

- Ulusal tiyatro, kardeş cumhuriyetler ve diğer regionlarda (шъолъыр) temsiller verecek mi?

- Yazın Nalçik’e gideceğiz, hemen ardından Kabardey-Balkarya tiyatrosu da Maykop’a gelecek. Said Beğ Moskova’da oturuyor, Adigey’e gelme hazırlıkları içinde, tiyatromuzda sahne düzenlemeleri yapacak, kendisinin sahnelemiş olduğu temsiller  de kentimizde gösterilecek. Ulusal tiyatro, Krasnodar, Moskova ve diğer yerlere de gidecek. Çalışmalarımızı  her iki dilde de sahneleyeceğiz.

- Dünya Tiyatro günü sizin için ne gibi bir anlam taşıyor?

- Sadece bizim için bir gün değil o. Ulusal tiyatro’muzun dünya düzeyinde bir yer sahibi olması için çabalıyoruz.  “Adigecem” (Siadıgabz)  adlı dağarcık, oyuncularımızca 2008 yılında Türkiye’de gösterime sunuldu. Melaiçet Zıha  yönetimindeki oyuncularımız soydaşlarımızın yaşadığı birçok kent ve köye gittiler, oralarda Adigece  temsiller sundular. İsrail, Ürdün ve diğer ülkelerde yaşayan soydaşlarımız da Ulusal tiyatro’yu bekliyorlar. Tiyatromuzu dünyaya daha iyi tanıtmak, evrensel düzeyde bir tiyatro olduğumuzu kanıtlamak, kimliğimizi vurgulamak, ulusal karakteri ve Adigece’yi yaşam gerçeğinin  içine katmak istiyoruz.

- Tiyatro Günü nedeniyle “Adige Mak” okuyucularına bir mesajınız var mı?

- AC Ulusal Tiyatrosu yalnız değil, AC Rus Tiyatrosu, Müzikal Konser Tiyatrosu ve diğer tiyatrolarımız da var,  tiyatromuz müdiresi Melaiçet Zıha ile birlikte tiyatro gününü kutluyor,  iyi olan tüm özlemlerin gerçekleşmelerini diliyorum.

- Biz de okuyucularımız adına Tiyatro Günü’nü kutluyor, tiyatro salonlarının  izleyicilerle dolup taşmasını diliyoruz.

- Teşekkür ederim.

Rusya Kültür Çalışanları Günü, 25 Mart günü geniş bir  katılımla Maykop’ta kutlandı. AC Filarmonisi’nde yapılan kutlamaya  Adigey Devlet Başkanı Aslan Thak’uşın ile Parlamento ve Hükümet mensupları da katıldılar. Ulusal tiyatromuz  oyuncuları Zavırbıy Zıha, Murat Kukan ve Janne Davır  tarafından “Yavuklular” (Псэлъыхъохэр) adlı oyundan bir sahneyi günün anısına temsil ettiler. Salon Adige, Rus ve diğer uluslardan izleyicilerle dolup taşmıştı. Temsil Adigece sunulmuştu, ancak Adigece’yi bilmeyen izleyicilerin de alkışlara  katılmış olmaları oyuncuları sevindirdi. Bu da bize, dünya sahnelerini güzelleştiren ve zenginleştiren ünlü oyuncularımızın bulunduğunu, klasikler arasına girmiş oyunlarımızın da olduğunu  gösteriyor. Ulusal tiyatromuz olduğu sürece ulusumuz da yaşayacak, Adigece dilimiz de gelişmesini sürdürecek.