...................
...................

ULUSUMUZ AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR TOPLANTI
DZIBE Sanyet

Adige Mak,   31 Mart 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

27 Mart günü,  AC Kültürel Mirasını Koruma ve Geliştirme Yönetim Merkezi ile AC Ulusal Müzesi’nin ortak bir çalışma toplantısı vardı. Toplantıya ilgili Merkez Başkanı Ts’ıp’ıne Rustem, kültür mirası kapsamındaki yapıtların korunması ile görevli şube Başkanı Litsiya Tsikapidzeva, uzman eksper Georgiy Baranov, AC Sosyal Bilimler Araştırma Enstitüsü Arkeoloji Kürsüsü Başkanı Levpaç’e Nurbıy, Ulusal Müze Müdürü Cıgune Fatim ve rayon temsilcileri katıldılar.

Toplantıda, daha çok  AC kültür mirasına ilişkin olarak  birlikte çalışma konuları üzerinde duruldu. Ts’ıp’ıne Rustem, kültürel kalıtlara ilişkin olarak rayonlarda yapılmakta olan çalışmaların yetersiz kaldığını belirtti. Ancak ilgili kuruluşların bu tür ortaklaşa çalışmalarının henüz yeni, bir yıllık olduğunu, eksikliklerin giderilebileceğini ve bunun için de daha ciddi çalışılması gerektiğini vurguladı.

Kültürel Mirası Koruma  Merkezi Başkanı Ts’ıp’ıne Rustem,  “Koruma altındaki (sit) höyükler yasa dışı (kaçak) olarak kazılıyor, mezarlardan kemikler çıkarılıyor ve mezarlar tahrip ediliyor, bu gibi şeylere bir son vermek gerekir” dedi.

Rayon temsilcileri de aldıkları önlemleri ve çalışmaları anlattılar. Karşılaştıkları güçlük ve engeller konusunda kendilerine yardımcı olunmasını istediler.

Toplantıda, bir yenilik olarak kültür mirası ürünlerini belirleyecek bir bilirkişi kurulu oluşturulması kararlaştırıldı. Rayonların, yapılan çalışmaları her ay ilgili Merkeze bildirmeleri de istendi.