...................
...................

KRİZE KARŞI ÖNLEMLER GÖRÜŞÜLDÜ
Basın Merkezi

Adige Mak,   31 Mart 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Dün Adigey Cumhuriyeti Kültür Bakanlığında, küresel ekonomik kriz konusunda alınan önlemler konusunda bir basın toplantısı yapıldı.

AC Kültür Bakanı Başyardımcısı Anfisa Vasileva’nın açıklamasına göre, “Cumhuriyetimizde alınacak önlemler konusunda 22 Ocak 2009 tarihli bir kararname Devlet Başkanımız Aslan Thak’uşın tarafından imzalanıp yürürlüğe sokulmuştur. Kültür Bakanlığımız  bu kararnameye  uygun olarak çalışmalarını yürümektedir” dedi.

Topluluklarımız ve tiyatrolarımız kendi plan ve programlarına göre çalışacaklar, festivaller, yarışmalar ve kültür geceleri düzenleyecekler. Dinleti ve temsil biletlerine ise zam yapılmayacak. Kadroları ayakta tutmak için elden gelen her şey yapılacak. Krizler en çok da kültür kurumlarını vuruyor ve telafisi zor zararlara yol açıyor. Ancak güç koşullara karşın, çalışanların aylık ve ücretlerinin artırılmaları konuları da dikkate alınıyor.

Kütür Bakanlığı şube Başkanı Şhalaho Svetlana’nın sözleri de sevindiriciydi: “Dünyaca ünlü “Nalmes”in gösterileri Kuzey Kafkasya’da ilgiyle karşılandı” dedi. Sanat yönetmeni Kule Muhamed’e göre de,  “Güney Federal Okrugu toplulukları içinde “Nalmes” baş sırada yer alıyor”. Önümüzdeki günlerde “Nalmes” ve “İslamıy”, birlikte Moskova’da dinleti ve gösteriler sunacaklar.

Kültür Bakanlığı yetkilileri ile basın mensupları ekonomik krize karşı alınmış ve alınacak olan önlemleri de görüştüler.