...................
...................

MOSKOVA'YA BİR ÇERKES ÇIKARMASI VAR
Basın Merkezi
Adige Mak,   03 Nisan 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Moskova'daki  "Kosmos"  oteli salonunda, 3 Nisan günü Adige Akademik Devlet Dans Topluluğu "Nalmes" ile Adige Devlet Ulusal Şarkı Topluluğu "İslamıy", birlikte "Cumhriyetimin Işığı Sönmeyecek" (Сиреспубликэ инэф кIосэ­щтэп ) adlı bir gösteri ve dinleti sunacak.

Dinleti AC Bakanlar Kurulu ile Moskova Hükümeti arasında imzalanan ekonomi,  ticaret, bilimsel, teknik ve kültür işbirliği antlaşması onuruna verilecek. AC Devlet Başkanı Aslan Thak'uşın, Rusya Federasyonu katındaki AC daimi temsilciliği, Moskova'nın Kuzey-Doğu  Alekseyevski rayonu yönetimi (Мо­сква и Темыр-КъокIыпIэ кой и Алексеевскэ район и ГъэIорышIапIэ) etkinliğin düzenlenmesinde birlikte  görev yüklendiler.

Adigey kültürünün korunması ve geliştirilmesi çalışmaları büyük bir önem taşımaktadır. AC Devlet Başkanı Aslan Thak'uşın, Adige kültürün geliştirme içerikli çalışmalara büyük bir destek sağlıyor, şimdiki dinleti de bunu  kanıtlıyor.

Adigey’in ünlü sanatçıları ve bunların başarıları birçok ülkede biliniyor, şimdiki girişim, Moskova halkı ile bir araya gelme, Adigeleri tanıtma  amacına dayalı. Dinletinin adı “Sirespublike yinef  k’oseştep” (Cumhuriyetimin Işığı Sönmeyecek) gibisine anlamlı bir ad. RF sınırları içinde, Adigey Cumhuriyeti adını taşıyan  bir barışçı yöre, yılın her bir mevsiminde çekici olan ve değişik güzellikleri yansıtan, toplantılar, yaratıcı ve planlı çalışmalar yapmaya, başarı doğrultulu ilk  adımları  atmaya hazır bir doğa güzelliği. Adigelerin diyarını tek bir kez olsun bir gören, orasını yaşamı boyunca unutamıyor, kalbinde taşıyor hep. Ünlü Avrupalı gezginler İnteriano, Tavernier, Glavny, Taitbout de Marigny  ve başkaları Adigelerin (Çerkeslerin) gelenek ve kültürüne  hayran kalmış kimelerden birkaçı. Adigelerin en güzel çalışma ürünlerinden oluşmuş bir seçki,  dinleti programı içinde sunulacak:Çok eski Adige şarkıları, ünlü besteler, en eski Adige dans örnekleri ve Adigey’in  kollektif yaratıcılığının en önde ürünü bir koreografi.

Dinleti açılışını AC Başbakanı Murat Kump’ıl ile Moskova’nı Kuzey-Doğu Alekseyski rayonu yönetimi   Başkanı Mariya Feneva birlikte yapacaklar. Dinletide görev alanlar arasında AC  adına RF Devlet Başkanı katında daimi resmi temsilci olarak bulunan Hopserıko Murat, AC kültür Bakanı Adam Tletser,  “İslamıy” ve “Nalmes” yöneticileri, RF halk sanatçısı, RF kıdemli sanat çalışanı Neh’ay Aslan, RF kıdemli oyuncuları, AC halk  sanatçıları Kule Muhammed ile Baste Azmet bulunuyor.