...................
...................

GÜNEŞİMİZ SÖNMEYECEK
Basın Merkezi

Adige Mak,   02 Nisan 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

“Adigey’in Minik Yıldızları” adı altında düzenlenen XII’nci festival,  5 Nisan günü Adigey’in Krasnogvardeyski beldesinde sona erecek. Gençler ulusal enstrümanlar eşliğinde yarışacak, çalgıcılar (pşınave) melodiler çalacak, sirk oyuncuları da becerilerini sergileyecekler. Şarkıcıların yarışmaları bu yakınlarda Maykop rayonu merkezi Tulski  ve Şevgen rayonu merkezi Hakurınehable beldelerinde sürmüştü.

Koşhabl, Krasnogvardeyski, Tevçoj ve Şevgen rayonları ile Hakurınehable beldesi çocukları tarafından söylenen Rusça ve Adigece şarkılar,  jüri tarafından derecelendirilmişti. AC Kültür Bakanlığı Şube Müdürü, AC kıdemli sanat çalışanı Şhalaho Svetlana’ya göre, sanat gençler için daha çekici bir hal aldı, şarkı söylemek isteyenlerin sayısında da gözle görülür bir artış söz konusu.

Rusya Besteciler Birliği üyesi ǒıç’ İsa (КIыкI Хьис) çalışkan bir jüri üyesi. Krizden korkan biri değil o, sanatın gücünü krizden daha etkili buluyor. 200’den çok şarkıcı ve 70 topluluk Hakurınehable beldesinde yarıştı.

Ulusal sanata henüz adım atmaya başlayan Hazeşıko Mos’u Adigey’de düzenlenen her kutlamada  görme olanaklı. Yüksek sesle şarkı söylemeye başladığında, insan Mos’a eşlik etmek (dejıv) istiyor. Dans etmek isteyenler de piste doluşuyorlar.

“Adige şarkılarını seviyorum” diyor Mos, ”Ünlü şarkıcılarımız var, onları örnek alıyorum…”

Hazeşıko Mos, Festival’de Adigece şarkılar okudu ve “Büyük Ödül”e (Гран-при)  layık bulundu. Festival ödülünü ise, Tevçoj rayonundan gelen, Zek’oğ Susan yönetimindeki  “Nef” topluluğu aldı, festival başarı belgeleri (дипломхэр) ise, Krasnogvardeyski rayonundan gelen Kumpan Sofiya, Hut Cenet, Patsulo Anastasya, Poritskaya Aida’ya verildi. Şevgen rayonundan Tletserıko Darina da başarı belgesi alanlardan.

Bir toparlama

AC Ulusal Kültür Merkezi Müdürü, RF kıdemli sanat çalışanı, AC ve Kuban sanatları kıdemli çalışanı Kule Amerbıy de festival jürisinde görevliydi, orada da usta bir yönetmen olduğunu kanıtladı.

“Adigece’mizin ve şarkılarımızın sesini festivallerde yükseltmek istiyoruz” diyor Kule Amerbıy. ”Gençlerin sanatsal yeteneklerini geliştirmek istemeleri hepimizi sevindiriyor. Eksiklikleri de tüm çıplaklığıyla ortaya koyup çözümler bulmalıyız. Adige folklorumuza festivalde daha az yer verilir oldu. Yöneticilerin (paşeh’em) istedikleri düzeye gelmş değiliz henüz . Adige şarkılarını düzenlemek, aranje etmek, birçok güçlüğü aşmaya bağlı, para  gerekiyor. Bu nedenle estrada tipi Rus şarkları ve televizyonlardan duyulan şarkılar öğrenciler tarafından festivalde söylendi. Ancak müzik hazır olursa, okuyacak olanı bulmak zor olmaz”.

Kule Amerbıy Moskova, Tiflis ve başka kentlerde öğrenim görmüş biri. Oblast ve cumhuriyetlerden gelip büyük kentlerde yaşamakta olan gençlerin kendi ulusal şarkılarını söylemekte olduklarını biliyor, buna çok tanık oldu. Bizse kendi cumhuriyetimizde yaşıyoruz, ama kendi ulusal sanatımızı geliştirmek için yeterli bir çaba da göstermiyoruz. Toprağa ekilmeyen tohumun  yeşermeyeceğini  biliyoruz. Ulusal sanata omuz vermeden bir gelişme olamayacağı da festival jürisince görülmüş oldu.

XII’nci festivalde başarılı bulunan kişi ve topluluklar Mayıs ayında Maykop’ta düzenlenecek olan Adige (Çerkes) Kültürü Dünya Festivali’ne katılacaklar. Dünya Adige Festivali’nde iyilerin en iyileri şarkılarımızı söyleyecekler ve danslarımızı oynayacaklar.