...................
...................

“ZEKOŞNIĞ”, SENİ DESTEKLİYORUZ
Basın Servisi

Adige Mak,   07 Nisan 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Maykop “Zekoşnığ” – Rızdvyanıy “Kavkaztransgaz” – 2:1

Hakemler:V. Kazmenko, Y. Borovskoy, S. İvanov – üçü de Rostov-na-Donu’dan.

 

“Zekoşnığ”:Makoyev, Ceniya, Huak’o, Poteşkin, Agrba, Karaj, Priganyuk, Mambet (Filippov, 88), Nartikov (Ğış, 90), Surşkov, Dzagoyev (Baraoyev, 46).

 

Kaleye gol atanlar:Nartikov-10, Surşkov-45,  “Zekoşnığ”. Kadayev-20, “Kavkaztransgz”. 45 dakikada Suşkov penaltıyı kaçırdı.

 

“Kavkaztransgaz” takımı  güçlü bir takım. Konuk takım maçı almak için her çabayı gösterdi. Ama  “Zekoşnığ” maça asılıyordu, buna zorunluydu. Antrenör Yeşıgove Seferbıy henüz yeni, bu ilk maçı, karşılaşmayı  2000’den çok taraftar izliyor, AC üst düzey yöneticileri de maçı izliyorlar.

 

2008 yılına göre “Zekoşnığ” çok değişmiş, dönüş yapan ya da  yeni alınan oyuncularla güçlenmiş, oyuncular kendilerini gösterir gibi bir yarışma içindeler. İlk bşlarda oyucularımız hızlı çıkışlar yaptılar. Karaj Artur kornerden topu Aleksadr Nartikov’a verdi, Nartikov bir kafa vuruşuyla topu ağlara yolladı. Birkaç dakika sonra konuk takım korneri yakaladı, ama oyuncularımız takım ibi hareket edemediler, kale önünde gevşek davrandılar. Bundan yararlanan karşı takım oyuncusu Artur Kadayev, topu kalemize attı

  

A. Karaj,  “Zekoşnığ”ın başarılı oyucularından biriydi, topu sık sık yakalıyor, sert oynuyor ve kale önüne ulaştırmaya çalışıyordu. Kural dışı çıkışları nedeniyle konuk oyuncular sık sık hakemden  uyarı aldılar, ama bu pek bir işe yaramadı. A. Kadayev ikinci kez bizim oyuncumuza çarpınca, hakemden kırmızı kart aldı. Ama hakeme itiraz ettiler, çirkin sözler söylediler ve kargaşaya yol açtılar. Hakem, aksi çıkışlar yapan  konuk oyuncu G. Beriyev’e kırmızı kart gösterdi ve oyundan attı.

 

45 dakikada “Kavkastransgaz” savunmasının eline top değdi, hakem penaltı verdi. Mihail Surşkov, topa sert  vuramadı ve top kaleci Alan Haymanov tarafından geri atıldı. Ama M. Surşkov hızla topu yakaldı ve bir kafa vuruşuyla kaleye yolladı, durum 2:1  oldu.  

 

“Zekoşnığ” birçok gol fırsatını da kaçırdı. M. Surşkov’un iki kafa vuruşunu A. Haymanov yakaladı, bir kez de geri çevirdi. A. Nartikov, iyi pozisyonlara geçti, ama birkaç kez pas alamadı.

 

Basına söylenenler

 

“İki oyuncumuz hakem tarafından saha dışına çıkarılınca, maçı alamayacağımızı anladık” dedi Kavkaztransgaz baş antrenörü Yuriy Nesterenko.  “Biz zengin bir takım değiliz, ilk gruba girmek için hazırlanmadık. 8’inci gelirsek seviniriz”.

 

“Zekoşnığ” baş antrenörü Yeşıgove Seferbıy oyuncularımızın deneyimlerinin arttığını, sporseverleri sevindireceklerine inandığını söyledi. AC Devlet Başkanı Aslan Thak’uşın, Başbakan Murat Kump’ıl, Maykop Belediye Başkanı  Mihail Çerniçenko ve diğer yetkililer maça ilişkin görüşlerini belirttiler. Oyuncularımızda güven duygusunun geliştiğini, başarı için ciddi çabalar gösterdiklerini, stadı dolduran seyirciyi sevindirmek için de ellerinden geleni yaptıklarını söylediler.

 

“Tahtamukay rayonundan grup halinde buraya geldik” dedi AC Parlamentosu (Xase) milletvekili ǒermıt Muhdin.  “Zekoşnığ”, gittikçe ustalaşacak ve bizleri sevindirecektir, bunu içten diliyoruz”.

 

Grup karşılaşmaları sonuçları: “Astrahan” – “Stavrpopol”- 0:3,  “Dagdizel” – “Energiya” – 1:2,  “Avtodor” – “Rotor” – 1:1,  “Bataysk” – “Jemçujina” -1:5, ”Taganrog” – “Meşıko” -0:2, ” “Volgograd”- “Torpedo” -3:1,  “Krasnodar -2000” – “SKA”- 0:2,  “Stavropole-2009”-“ağabeynsk” -1:0.

 

11 Nisan günü “Zekoşnığ”  Pyatigorsk’ta “Meşıko” takımı ile karılaşacak.