...................
...................

BESİ ÇİFTLİĞİ TAMAMLANDI
AC Devlet Başkanlığı Basın Bürosu

Adige Mak,   09 Nisan 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Karaçay-Çerkesya Cumhuriyeti’ndeki “Kiyevo-Juraki” firması şubesi olarak Tevçoj rayonunda yapımı sürdürülen “Adıgeyskiy” adlı besi (агропромышленнэ) kompleksi tamamlandı. Bu yakınlarda Kanada’dan getirilecek olan domuz yavruları burada beslenecek.

Hayvan bakımı ve besisi amacıyla 6 bin hektar (60 bin dönüm) arazi, geçtiğimiz yıl yatırımcılar tarafından 1, 7 milyar Ruble karşılığı satın alınmıştı. Şu sıralar hayvanlar için  yemler hazırlanıyor, ağıllara gerekli teknik donanımlar yerleştiriliyor.

İlk partide  her biri 35 kg ağırlıkta olan 2, 5 bin domuz yavrusu getirilecek. Nisan sonunda sayı 10 bini bulacak.

Bugünlerden AC veterinerleri, dışarıdan getirilecek bu hayvanlar ile ilgili hazırlık  çalışmalarını yürütüyorlar. Domuzlar önce 21 gün karantinada tutulduktan sonra buradaki çiftliğe getirilecek, sağlık kontrolünden geçirilecek ve aşılanacaklar. Sevkıyat dört partide tamamlanacak.

“Bu hayvan  çiftliği birçok kişiye yeni iş olanağı sağlayacak, cumhuriyet bütçesine de vergi geliri getirecek. Çiftlik yöneticileri  üretimi arttırmak  için fazla mesai yapacaklarını da söylüyorlar,  güzel bir şey bu” diyor AC Devlet Başkanı Aslan Thak’uşın.

Bu hayvan besleme yerinin,  2008 yılında Ş’açe Ekonomik Forumu sırasında Devlet Başkanımız Aslan Thak’uşın’ın girişimiyle imzalanmış 6 yatırım projesinden biri olduğunu anımsatalım.